Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Kolejny kryzys wizerunkowy Franciszka. Dlaczego papież wspomniał o śmierci Darii Duginy?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
papież Franciszek

ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Hugues Lefèvre - Agencja I.Media - 29.08.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu: kolejny kryzys wizerunkowy Franciszka; o czym rozmawiają kardynałowie?; mity narosłe wokół konsystorza.

Poniedziałek, 29 sierpnia 2022 r.

1. Kolejny kryzys wizerunkowy Franciszka.
2. O czym rozmawiają kardynałowie?
3. Mity narosłe wokół konsystorza.

1Kolejny kryzys wizerunkowy Franciszka

Prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego prof. Myrosław Marynowycz, filozof i obrońca praw człowieka, wyraził dezaprobatę wobec słów papieża, jakie padły w trakcie ostatniej audiencji generalnej. Franciszek określił wówczas zabitą w Moskwie nacjonalistyczną aktywistkę Darię Duginę mianem „niewinnej ofiary” trwającej wojny.

Zdaniem Marynowycza ta – kolejna już – kontrowersyjna wypowiedź Ojca Świętego powinna zwrócić większą uwagę opinii publicznej na stanowisko, jakie wobec Rosji zabierają niektórzy papiescy doradcy. Filozof, który w czerwcu miał okazję spotkać się z Franciszkiem, nie uważa go za wroga Ukrainy, lecz osobę pogrążoną w permanentnym komunikacyjnym kryzysie.

W opinii wykładowcy postawa Ojca Świętego spotyka się z coraz większym niezadowoleniem ukraińskich grekokatolików. Odnoszą oni bowiem wrażenie, iż „dyplomacja bierze górę nad wiarą”. Z tego też względu osłabły w napadniętym kraju nadzieje związane z potencjalną papieską pielgrzymką do Kijowa.

„Wszystko zależy od tego, jakie przesłanie papież przyniósłby Ukrainie. Gdyby to było kolejne uogólnione «wszyscy jesteśmy winni», taka wizyta mogłaby tylko pogorszyć sytuację” – ostrzega Marynowycz.

RISU, Ukraina (jęz. angielski)

2O czym rozmawiają kardynałowie?

Powołani na sobotnim konsystorzu kardynałowie pochylają się w tych dniach nad wprowadzoną w czerwcu reformą rzymskiej kurii. Każdy z nich otrzymał od watykańskich służb 11-stronicowy raport streszczający najważniejsze wdrożone przez Franciszka zmiany. Szczególnie wiele dyskusji wywołać może punkt dotyczący możliwości mianowania osób świeckich na stanowiska prefektów dykasterii.

Magazyn „Omnes” przypomina przy tym, iż ostatnie spotkanie wszystkich kardynałów miało miejsce w 2015 r. Dlatego też trwające posiedzenie jest dla nich przede wszystkim okazją, by „na nowo się poznać”.

Omnes„, Hiszpania

3Mity narosłe wokół konsystorza

Portal Crux piórem watykanisty Johna Allena obala narosłe wokół sobotniego konsystorza mity. W pierwszej kolejności podkreśla on, iż wydarzenie nie miało na celu stworzenia liberalnej przeciwwagi wobec stronnictwa konserwatywnego w Kościele. Tego rodzaju podział, typowy dla świata polityki, w odniesieniu do duchowieństwa staje się znacząco uproszczony.

Allen wskazuje również, iż kardynałowie nie są „ekspertami od Watykanu”. Dla wielu z nich, zwłaszcza tych pochodzących ze światowych peryferiów, korytarze rzymskiej kurii są całkowicie obcą przestrzenią, w której nie potrafią się oni poruszać. Purpuraci nie znają też często siebie nawzajem.

Dlatego też, zdaniem watykanisty, głównym celem trwającego spotkania jest „danie im szansy, by przynajmniej poznali się nawzajem; by poznali obawy i doświadczenia innych”. „Patrząc na kardynała staraj się temperować swoje oczekiwania” – podsumowuje Allen.

Crux, Watykan (jęz. angielski)

Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail