Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

C.S. Lewis o śmierci i wieczności. Zobacz 6 inspirujących cytatów z „Opowieści z Narnii”!

shutterstock_1242418048.jpg

Shutterstock / Fano and Jo Photography

Andrea Gibbs Andrea Gibbs - 27.08.22

Oto inspirujące słowa z „Opowieści z Narnii”, które niosą nadzieję i pocieszenie!

W naszej kulturze unika się mówienia o śmierci. To temat, który wywołuje poruszenie, ale i dyskomfort. Jako wierzący w Ewangelię katolicy, staramy się jednak inaczej patrzeć na rzeczywistość, pokładając nadzieję nie tylko w doczesnym życiu, ale również w tym wszystkim, co nastąpi po jego zakończeniu.

Kiedy przychodzi nam zmierzyć się z tematem śmierci, często w pierwszej kolejności bierzemy do rąk Pismo Święte. Słowo Boże koi nasz smutek i pomaga pogodzić się ze stratą. Znajdujemy w nim pocieszenie, pokój pośród burzy i rozpaczy oraz nadzieję związaną z obietnicą wieczności.

Jako wielka fanka książek i luteratury, nie mogę się powstrzymać od przywołania kilku cytatów, które choć nie pochodzą z Pisma Świętego to też doskonale korespondują z tematem śmierci i wieczności. Ponieważ jestem mamą pięciorga maluchów, w pierwszej kolejności przychodzi mi do głowy książki dedykowane dzieciom.

Życie i śmierć w „Opowieściach z Narnii”

CS Lewis to bezsprzecznie jeden z największych pisarzy XX wieku. Stracił mamę, gdy miał zaledwie 9 lat i to wydarzenie ukształtowało zarówno jego życie, jak i całą późniejszą twórczość.

Dla Lewisa śmierć była naturalną częścią życia. W „Opowieściach z Narnii ” bohaterowie wielokrotnie podnoszą temat życia i śmierci. Elokwentny język, którym posługuje się Lewis, wciąga czytelników w fascynujące historie, które wyrażają tęsknotę za tym, co dobre, prawdziwe i piękne. Wielu czytelników po skończeniu lektury wielokrotnie ponownie zagląda do znanej serii książek, znajdując w niej cytaty na różne życiowe okoliczności.

Oto 6 najpiękniejszych cytatów z Opowieści z Narnii , które pomagają nam radzić sobie ze śmiercią i stratą: 

Nareszcie wróciłem do domu! To jest moja prawdziwa ojczyzna! Do niej należę. To jest kraj, za którym tęskniłem przez całe życie, chociaż nie wiedziałem o tym aż do dziś. Ostatnia bitwa

Pamiętaj, że wszystkie światy biegną do swego końca, oraz że szlachetna śmierć jest skarbem i nikt nie jest zbyt ubogi, aby go nabyć. — Ostatnia bitwa

— To jest miejsce — powiedział Ryczypisk — z którego popłynę dalej już sam. (…) Wreszcie pożegnał się z nimi, starając się mieć przy tym smutną minę, ale tak naprawdę, to cały aż dygotał ze szczęścia. — Podróż „Wędrowca do Świtu”

– Ale… błagam cię… czy nie mógłbyś… czy nie możesz dać mi czegoś, co uzdrowiłoby moją mamę? – Do tej chwili wpatrywał się w jedną z wielkich przednich łap Lwa, zakończoną potężnymi pazurami; teraz, w rozpaczy, podniósł głowę i spojrzał mu prosto w twarz. To, co zobaczył, zaskoczyło go tak, jak chyba jeszcze nic w całym jego życiu. Bo oto złotobrązowa twarz nachyliła się ku niemu i (dziw nad dziwy) w wielkich oczach pojawiły się błyszczące łzy. Te łzy były tak duże i tak błyszczące, że nie mógł się oprzeć myśli, iż Lew jeszcze bardziej żałuje jego matki niż on sam.

– Mój synu, mój synu – powiedział Aslan. – Wiem. Zawiedzione nadzieje rodzą wielki ból. W tym kraju tylko ty i ja o tym wiemy. Bądźmy dla siebie dobrzy.Siostrzeniec Czarodzieja

– NAPRAWDĘ wydarzył się wypadek kolejowy – rzekł miękko Aslan. – Wasz ojciec, wasza matka i wy wszyscy jesteście, jak to zwykliście nazywać, w Krainie Cieni, umarli. Już po szkole: zaczęły się wakacje. Sen dobiegł końca: jest poranek. — Ostatnia bitwa

Lecz dla nich dopiero zaczęła się prawdziwa opowieśćOstatnia bitwa

Bonus od Lewisa

17 czerwca 1963 CS Lewis napisał list do Mary Willis Shelburne, po którym – jak na ironię – 5 miesięcy później sam odszedł.

Ironia polega tutaj na tym, list Lewisa miał pomóc Mary stawić czoła nieuchronnie nadchodzącej śmierci. Shelburne wyzdrowiała i żyła jeszcze 12 lat. Na początku listu Lewis zachęca Mary, by nie bała się jej śmierci, pisząc: Czy nie postrzegasz śmierci jak przyjaciela i wybawiciela? List kończy pytaniem: Czy ten świat był dla ciebie tak łaskawy, że powinieneś go opuścić z żalem? Przed nami lepsze rzeczy niż te, które zostawiamy za sobą.

Fragmenty „Opowieści z Narnii” w przekładzie Andrzeja Polkowskiego pochodzą z książki wydanej w 2010 r. przez wydawnictwo Media Rodzina.

Tags:
cytatyksiążkaśmierć
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail