Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Ogłosili, ile zarobią biskupi i księża. Udzielanie sakramentów ma być darmowe

allef-vinicius-fJTqyZMOh18-unsplash.jpg

Allef Vinicius | Unsplash | CC0

Katolicka Agencja Informacyjna - 26.08.22

Patriarcha wydał komunikat, w którym wezwał wszystkich szefów instytucji związanych z Kościołem chaldejskim o przestrzeganie kryteriów uczciwości i przejrzystości w gospodarowaniu środkami finansowymi.

Finanse Katolickiego Kościoła Chaldejskiego w Iraku

Na swym dorocznym synodzie biskupi Katolickiego Kościoła Chaldejskiego ustalili i ogłosili publicznie wysokość wynagrodzeń, jakie od września będą otrzymywali duchowni we wszystkich diecezjach. Patriarcha i inni biskupi dostaną po 1 mln 600 tys. irackich dinarów (około 5 tys. zł), zaś księża – po 1 mln 250 tys. dinarów (4 tys. zł).

Udzielanie wszystkich sakramentów i posług duszpasterskich będzie dla wiernych darmowe. Nadal będą zbierane ofiary w czasie mszy świętych. Złożą się one na fundusz diecezjalny.

Już w marcu 2013 roku, tuż po objęciu swej funkcji, patriarcha Louis Raphaël I Sako wydał komunikat, w którym wezwał wszystkich szefów instytucji związanych z Kościołem chaldejskim o przestrzeganie kryteriów uczciwości i przejrzystości w gospodarowaniu środkami finansowymi. Zalecił wszystkim przestrzeganie procedur ustanowionych przez ustawy o rachunkowości, odrzucenie praktyk dyskrecjonalnych oraz zgłaszanie wszystkich projektów finansowania do patriarchatu, który oceni ich stosowność i wykonalność, również z punktu widzenia ekonomicznego.

Synod Katolickiego Kościoła Chaldejskiego składa się z patriarchy i 25 biskupów.

pb (KAI/Fides) / ks

ksiadz
Czytaj także:Ile zarabia ksiądz?
Tags:
biskupIrakpieniądze
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail