Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ryzyko schizmy w Kościele? „To realne zagrożenie”

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
EN_01187362_2082.jpg

AFP/EAST NEWS

Papież Franciszek rozmawia z biskupami i kardynałami po przemówieniu w Seminarium św. Karola Boromeusza, 27 września 2015 r. w Wynnewood, (Pensylwania)

Hugues Lefèvre - Agencja I.Media - 22.08.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu: ryzyko schizmy w Kościele?; cień wojny wisi nad papieżem; czym jest właściwie konsystorz?

Poniedziałek, 22 sierpnia 2022 r.

1. Ryzyko schizmy w Kościele?
2. Cień wojny wisi nad papieżem.
3. Czym właściwie jest konsystorz?

1Ryzyko schizmy w Kościele?

Włoski filozof Massimo Borghesi, autor biografii papieża Franciszka, uważa ryzyko schizmy w Kościele za „realne zagrożenie”. Poglądy Ojca Świętego, zwłaszcza w kwestiach dot. etyki rodzinnej, przysporzyły mu bowiem wielu przeciwników.

Do grona tego zaliczają się m.in. biskupi z USA, pozostający pod wpływem doktryn określanych przez Borghesiego jako „teokonserwatyzm” i „katokapitalizm”. Te popularne za czasów prezydentury Reagana prądy myślowe przeżyły swój renesans w trakcie kadencji Donalda Trumpa.

W centrum zainteresowania tych ruchów pozostają walka z islamem i postmodernistycznym relatywizmem, a także z aborcją, eutanazją i związkami homoseksualnymi. Społeczne zobowiązania papieża Franciszka to dla zwolenników takich poglądów pewna forma „lewactwa”.

Zdaniem Borghesiego siła wspomnianych nurtów konserwatyzmu, choć promieniująca poza granice USA, przyczynia się do pogłębienia polaryzacji społecznej, w tym wśród amerykańskich katolików.

Filozof dostrzega w tej tendencji iskrę, która może rozniecić pożar schizmy z większym prawdopodobieństwem niż tzw. niemiecka droga synodalna. Postulaty tej drugiej złagodzą bowiem zapewne ostatecznie biskupi.

La Razon„, Hiszpania

2Cień wojny wisi nad papieżem

Na trzy tygodnie przed podróżą papieża Franciszka do Kazachstanu portal Crux zastanawia się, czy dojdzie w jej trakcie do spotkania głowy Kościoła katolickiego z patriarchą moskiewskim Cyrylem.

Przy tej okazji serwis przypomina wypowiedzi obu stron po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Franciszek w wywiadzie dla dziennika „Il Corriere della Sera” stwierdził m.in., że patriarcha „nie może być ministrantem Putina”. Słowa te rzekomo mocno ubodły Cyryla.

Kilka tygodni później papież złagodził jednak ton, mówiąc o patriarsze: „jest oczywiste, że jego stanowisko jest w pewien sposób uwarunkowane przez jego ojczyznę; nie oznacza to, że jest on człowiekiem nieprzyzwoitym”. Otwarcie krytyczny wobec Cyryla był za to przewodniczący Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Jak jednak zauważa Crux, organizowany w Kazachstanie Kongres Religii Światowych i Tradycyjnych może być stosowną okazją do spotkania liderów katolicyzmu i prawosławia. Wszak jego głównym celem pozostaje promowanie dialogu pomiędzy religiami.

Crux, Watykan (jęz. angielski)

3Czym właściwie jest konsystorz?

Najbliższe dni w Watykanie będą intensywne. 27 sierpnia, w trakcie konsystorza, papież dokona kreacji 20 nowych kardynałów. Już dwa dni później, w gronie wszystkich purpuratów świata, dyskutowana będzie zaś kwestia niedawno ogłoszonej reformy rzymskiej kurii.

Magazyn „Omnes” przypomina przy tej okazji, iż rola Kolegium Kardynałów nie ogranicza się do wyboru kolejnych następców św. Piotra. Jego zadaniem pozostaje również doradzanie papieżowi w kwestii zarządzania Kościołem, jak i w każdej innej sprawie, w której ciało to zostanie poproszone o opinię.

Istnieją trzy typy konsystorzy: zwyczajne, nadzwyczajne i „półprywatne”. Pierwsze pozostają całkowicie tajne; nikt poza Ojcem Świętym i kardynałami nie może uczestniczyć w ich obradach. Na konsystorze nadzwyczajne, zwoływane w obliczu szczególnych potrzeb Kościoła czy spraw najwyższej wagi, mogą być zaproszone osoby spoza Kolegium. Konsystorze „półprywatne” wreszcie wzięły swą nazwę od tego, że bywają na nie zapraszani niektórzy biskupi.

Omnes„, Hiszpania

Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail