Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wiesz, gdzie się znajduje największe baptysterium na świecie?

PISA

María Paola Daud | Aleteia

Maria Paola Daud - 21.08.22

Zapewne widziałeś je wiele razy na zdjęciu z najważniejszymi włoskimi zabytkami. Ale prawdopodobnie nie wiedziałeś, że to… baptysterium. I to największe na świecie! Gdzie się znajduje?

Wspaniałe i największe na świecie baptysterium św. Jana Chrzciciela znajduje się w Pizie. Tuż przy jednym ze współczesnych cudów świata, Krzywej Wieży. Jest zbudowane na planie koła o średnicy 36 m, obwodzie 107,24 m i wysokości 55 m. Należy do zespołu czterech arcydzieł architektury średniowiecznej na placu Cudów: obok Krzywej Wieży, katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz starożytnego cmentarza.

Baptysterium św. Jana Chrzciciela

Budowę okazałego baptysterium zapoczątkował w 1153 roku mistrz Diotisalvi. Był architektem kościoła Grobu Świętego w Pizie. Po 100 latach przerwy, kontynuacji prac podjął się przedstawiciel epoki gotyku, Nicola Pisano, a następnie jego syn Giovanni, który ukończył dzieło w XIV wieku.

Kliknij, żeby przejść do galerii

To dlatego w baptysterium obserwujemy połączenie stylów romańskiego i gotyckiego (z przewagą pierwszego). A także elementy wspólne z bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie, na której budowniczy się wzorowali. Niektóre materiały podają, że kształt baptysterium przypomina muzułmańską świątynię zwaną Kopułą na Skale. Znajduje się ona na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

Wspaniałe dekoracje

Podstawę konstrukcji stanowią ślepe arkady. Mają wąskie okna i cztery wejścia rozmieszczone zgodnie z kierunkami geograficznymi. Druga kondygnacja składa się z galeryjki półkolistych, otwartych arkadek wspartych na delikatnych kolumnach. Powstała w drugiej fazie prac pod nadzorem Nicoli Pisana. Monumentalne posągi i dekoracje galerii w stylu gotyckim także są dziełem tego architekta oraz jego syna, Giovanniego Pisana.

W najwyższej części zachowało się dwanaście okien. Są zwieńczone trójkątnymi szczytami, zwanymi wimpergami, autorstwa Giovanniego Pisana. Kopułę ukończyli dopiero pod koniec XIV w. architekci Puccio di Landucccio oraz Cellino di Nese. Autorem figury św. Jana Chrzciciela widocznej na górze jest Turino di Sano. Od głównego wejścia do baptysterium prowadzi ścieżka do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W środku baptysterium

Kopułę podtrzymuje osiem monolitycznych kolumn oraz cztery filary o rzeźbionych kapitelach z XIII wieku dłuta Guidetta. Ośmiokątną chrzcielnicę ukończył w roku 1246 Guido Bigarelli. W centralnym miejscu zdobi ją posąg św. Jana Chrzciciela autorstwa Italo Griselliego. W przeszłości, gdzie dziś stoi rzeźba, przez otwór w szczycie kopuły, wpadała do chrzcielnicy deszczówka.

Prezbiterium otoczone jest rzeźbionym obmurowaniem. Posadzkę zdobi dekoracyjna mozaika z charakterystycznymi dla stylu Cosmatich motywami geometrycznymi. Przepiękny pulpit, wykonany przez Nicolę Pisana, uchodzi za jedno z najbardziej reprezentatywnych dzieł sztuki włoskiej XIII wieku. Wsparty jest na kolumnach o podstawach lwów. Jego ściany zdobią sceny z życia Chrystusa, od chwili zwiastowania po sąd ostateczny.

Ciekawostka

Baptysterium posiada niezwykłą akustykę ze względu na kształt oraz materiał wykorzystany do budowy. Dzięki przestrzeni pomiędzy dwoma warstwami kopuły, wewnętrzną i zewnętrzną, powstaje nadzwyczajny efekt rezonansu akustycznego. Czyli, mówiąc najprościej, echo. Roznosi się ono po całym wnętrzu w postaci ciągłej fali o coraz wyższym tonie. Kiedy osiąga szczytowy punkt, brzmi niczym anielski chór. Aby zademonstrować zwiedzającym to ciekawe zjawisko, co 30 minut jeden z  pracowników baptysterium wykonuje krótki śpiew. Kieruje wtedy głos ku sklepieniu budowli.

W roku 1987 kompleks architektoniczny znajdujący się na placu Cudów został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tags:
architekturaciekawe kościołyWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail