Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Kto w Piśmie Świętym został „wniebowzięty”?

ELIJAH,ELISHA

Public Domain

Philip Kosloski - 19.08.22

Maryja została wniebowzięta z duszą i ciałem. Pismo Święte wspomina trzy inne osoby, które po ukończeniu ziemskiego życia miały zostać przyjęte przez Boga w niebie.

Henoch

Księga Rodzaju mówi, że Henoch został „zabrany” przez Boga.

Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg.
Rdz 5,24

Ten fragment wydaje się sugerować, że Henoch nie umarł, ale że został w jakiś sposób fizycznie zabrany przez Boga. Co istotne, bramy nieba nie zostały w tym momencie otwarte, gdyż to wymagało dopiero ofiary Chrystusa na krzyżu. To, gdzie dokładnie Henoch został zabrany, jest przedmiotem dyskusji biblistów. Wydaje się jednak, że kiedy jego ziemskie życie dobiegło końca, cała jego istota została zabrana przez Boga.

Mojżesz

Pismo Święte opisuje śmierć Mojżesza, jednak nie wiemy, gdzie złożono jego ciało.

Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień.
Pwt 34,5-6

Niektórzy wskazują na wydarzenia związane z przemienieniem Pana Jezusa jako na dowód, iż Mojżesz z ciałem i duszą został przyjęty przez Boga.

Eliasz

Prorok Eliasz został w sposób bardziej oczywisty, by nie rzec – spektakularny – zabrany przez Boga.

Podczas gdy oni szli i rozmawiali, oto [zjawił się] wóz ognisty wraz z rumakami ognistymi i rozdzielił obydwóch: a Eliasz wśród wichru wstąpił do niebios.
2 Krl 2,11

Podobnie jak Eliasz, Mojżesz pojawia się podczas przemienienia Jezusa na górze Tabor, co zdaje się wskazywać, że pod koniec swojego ziemskiego życia został zabrany przez Boga do nieba.

Chociaż Pismo Święte nie odnotowuje wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, logiczne jest, że ziemska Matka Jezusa była zjednoczona z nim we wszystkim i została zabrana do nieba, aby przebywać ze swoim Synem.

Tags:
bibliawniebowzięcie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail