Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Autocenzura chrześcijan? To dzieje się nie tylko w dyktaturach!

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
kobieta nakłada maskę na twarz

Kiselev Andrey Valerevich | Shutterstock

Hugues Lefèvre - Agencja I.Media - 19.08.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu: autocenzura chrześcijan; co zmieni nadchodzący konsystorz?; czy papież zabierze głos ws. prześladowań w Nikaragui?

Piątek, 19 sierpnia 2022 r.

1. Autocenzura chrześcijan?
2. Co zmieni nadchodzący konsystorz?
3. Czy papież zabierze głos ws. prześladowań w Nikaragui?

1Autocenzura chrześcijan?

„Wielu chrześcijan stosuje nieświadomą autocenzurę” – stwierdził Dennis P. Petri, dyrektor International Institute for Religious Liberty, w wywiadzie dla hiszpańskiego magazynu „Omnes”.

Rozmówca zauważył również, że – zgodnie z badaniami jego instytutu – na świecie wzrasta dyskryminacja na tle religijnym. Tendencja ta dotyczy przy tym wszystkich religii i wszystkich regionów świata. Szczególne pogorszenie sytuacji chrześcijan nastąpiło m.in. w takich krajach jak Nigeria czy Nikaragua.

Petri wskazuje także, że w świecie zachodnim prześladowania religijne kojarzą się z takimi odległymi regionami, jak np. Bliski Wschód, Afryka, Indie czy Chiny. Tymczasem kraje Zachodu same borykają się z pewnymi formami ograniczania swobód religijnych. Rozmówca „Omnes” podaje tu przykład autocenzury, znanej również jako „efekt schładzania”.

Zjawisko to, wyjaśnia ekspert, „występuje wtedy, gdy jednostka korzystająca ze swobody wypowiedzi decyduje się na autocenzurę, aby uniknąć negatywnych konsekwencji wyrażenia swojej opinii w danej sprawie”. W jego opinii wielu zachodnich chrześcijan czuje potrzebę „ostrożności”, „samosekularyzacji” lub używania „demokratycznego języka” dla wyrażania swoich idei.

Takie zachowanie często nie jest rozpoznawane jako autocenzura przez samych chrześcijan. Mimo to Petri nie traci nadziei. „Religijny, duchowy czy transcendentny wymiar człowieczeństwa jest niezbędny dla zachowania kondycji człowieka, dlatego zawsze był i prawdopodobnie zawsze będzie obecny w życiu nowych pokoleń” – podkreśla mężczyzna.

Omnes„, Hiszpania

2Co zmieni nadchodzący konsystorz?

Niemiecki tygodnik „Die Tagespost” zauważa, że w kilka tygodni po ogłoszeniu konstytucji reformującej kurię rzymską w praktyce funkcjonowania tej instytucji niewiele się zmieniło. Papież objął co prawda kierownictwo nad Dykasterią ds. Ewangelizacji, nie wiadomo jednak, kim będą jego proprefekci. Wakują również stanowiska szefów wielu innych dykasterii.

„Wszystko się zmieniło, a jednocześnie wszystko pozostało tak, jak było” – stwierdza „Die Tagespost”. Szczegóły reformy rzymskiej kurii będą bowiem dopiero dyskutowane przez Franciszka w trakcie jego spotkania z kardynałami po nadchodzącym konsystorzu. Niemiecki tygodnik zauważa przy tym, że choć obecny papież wiele mówi o synodalności, większości swoich decyzji nie konsultuje on z innymi purpuratami.

Die Tagespost„, Niemcy

3Czy papież zabierze głos ws. prześladowań w Nikaragui?

26 byłych szefów rządów Hiszpanii i państw Ameryki Łacińskiej podpisało deklarację, w której wyrażają „głębokie zaniepokojenie” obecną sytuacją w Nikaragui. Według nich reżim prezydenta Daniela Ortegi zamierza „zniszczyć kulturowe i duchowe korzenie Nikaraguańczyków”. Sygnatariusze apelu zwrócili się do papieża z prośbą „o zajęcie zdecydowanego stanowiska w obronie narodu nikaraguańskiego i jego wolności religijnej”.

Sceptyczny wobec tego przesłania pozostaje były watykański korespondent telewizji ABC, Juan Vicente Boo. Jego zdaniem zdecydowane potępienie przez Franciszka reżimu Ortegi może doprowadzić do jeszcze większych represji wobec katolików w Nikaragui.

W opinii watykanisty jednym z zadań papieskiej dyplomacji jest mediacja. Nie może ona jednak „zaczynać się od potępienia, bo jedna ze stron cię nie wysłucha”. Z tego względu Ojciec Święty „musi bardzo uważać na swoje słowa, aby uzyskać jak najlepszy rezultat przy jak najmniejszych skutkach negatywnych”.

Alfa y Omega„, Hiszpania

Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail