Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Komitet katolików walczy o dostęp do aborcji w Niemczech. Co na to biskupi?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Irme Stetter-Karp

dpa Picture-Alliance via AFP

Przewodnicząca ZdK Irme Stetter-Karp

Hugues Lefèvre - Agencja I.Media - 18.08.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu: w niemieckim Kościele trwa spór o aborcję; rewolucyjne postulaty szwajcarskiego synodu; jaka przyszłość czeka nigeryjskich chrześcijan?

Czwartek, 18 sierpnia 2022 r.

1. W niemieckim Kościele trwa spór o aborcję.
2. Rewolucyjne postulaty szwajcarskiego synodu.
3. Jaka przyszłość czeka nigeryjskich chrześcijan?

1W niemieckim Kościele trwa spór o aborcję

Głośnym echem odbił się w Niemczech postulat przewodniczącej miejscowego Centralnego Komitetu Katolików (ZdK), Irme Stetter-Karp. Wezwała ona do ułatwienia dostępu do aborcji w tym kraju.

Apel Stetter-Karp skrytykowała m.in. grupa Maria 1.0. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na tzw. niemiecką drogę synodalną jako „ruch na rzecz jedności Kościoła powszechnego i wierności papieskiemu magisterium”. Przedstawiciele inicjatywy zganili również miejscowych biskupów za „głuche milczenie” w sprawie wystąpienia szefowej ZdK.

Niemiecki episkopat starał się złagodzić wymowę kontrowersyjnego apelu, proponując utworzenie ogólnokrajowej sieci poradni dla kobiet. Maria 1.0 uważa jednak ten gest za pozbawiony realnego znaczenia.

Członkowie konserwatywnej inicjatywy wystosowali do biskupów list wzywający do zawieszenia wszelkiej współpracy ze Stetter-Karp. Ich zdaniem „przekroczyła ona czerwoną linię”.

„Dlaczego biskup Bätzing [przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec – przyp. red.] chce kształtować przyszłość Kościoła katolickiego w Niemczech we współpracy z kobietą, która prawo do życia dla najbardziej bezbronnych stawia poniżej prawa kobiety do samostanowienia i w ten sposób jawnie narusza naukę Kościoła?” – czytamy w piśmie.

Petycja domagająca się dymisji Stetter-Karp pojawiła się również w niemieckim internecie. Na ten moment podpisało ją ponad 4 tys. osób.

The Pillar, USA

2Rewolucyjne postulaty szwajcarskiego synodu

Święcenia dla kobiet i włączenie w życie Kościoła osób LGBT+ – to niektóre z postulatów raportu końcowego z procesu synodalnego w Szwajcarii. Jak zauważa portal Religión Digital, proces ten wzbudził niewielkie zainteresowanie wiernych. Wzięło w nim udział niespełna 1% szwajcarskich katolików.

Zdaniem Religión Digital wnioski końcowe raportu, choć rewolucyjne, wydają się jednak umiarkowane w porównaniu z pomysłami tzw. niemieckiej drogi synodalnej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii bp Felix Gmür zastrzegł zresztą, że postulaty miejscowego synodu traktować należy jako „idee, a nie żądania”. Pragnął w ten sposób prawdopodobnie uchronić się przed krytyką ze strony Watykanu, jaka przypadła w udziale Niemcom.

W swoim generalnym przesłaniu raport szwajcarskiego procesu synodalnego skupił się na potępieniu klerykalizmu i zagadnieniu wykluczania kobiet w Kościele. „Wyrażamy nadzieję na Kościół synodalny, który uznaje godność oraz królewskie, kapłańskie i prorockie powołanie ochrzczonych” – czytamy w nim.

Religión Digital, Hiszpania

3Jaka przyszłość czeka nigeryjskich chrześcijan?

Portal Crux opowiada historię nigeryjskiego duchownego bp. Petera Okpaleke, który na nadchodzącym konsystorzu zostanie mianowany kardynałem. Powołany w 2012 r. na ordynariusza diecezji Ahiara bp Okpaleke został odrzucony przez swoich wiernych z uwagi na odmienną przynależność plemienną. W 2018 r. zmuszono go do rezygnacji.

Dwa lata później papież przydzielił mu jednak kolejną diecezję, z siedzibą w Ekwulobii. Wyniesienie do rangi kardynalskiej duchownego odrzuconego przez własnych wiernych Crux postrzega jako symboliczne dla toczonej przez Franciszka walki z wykluczeniem.

W rozmowie z portalem bp Okpaleke wyraża obawy o przetrwanie chrześcijaństwa w swoim kraju. Nigeria od pewnego czasu boryka się bowiem z rosnącą aktywnością ugrupowań islamskich fundamentalistów. „Skala porwań dla okupu urosła do tego stopnia, że podróżowanie po niektórych częściach kraju czy autostradach jest jak misja samobójcza” – ubolewa hierarcha.

Crux, Watykan (jęz. angielski)

Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail