Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Różaniec symbolem ekstremizmu? Absurdalny artykuł wywołał burzę na Twitterze

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
PRAY

Maurice Yom | Shutterstock

Hugues Lefèvre - Agencja I.Media - 17.08.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu: różaniec symbolem ekstremizmu?; koniec obostrzeń w udzielaniu Komunii Świętej?; ksiądz, który odmówił złożenia przysięgi Hitlerowi.

Środa, 17 sierpnia 2022 r.

1. Różaniec symbolem ekstremizmu?
2. Koniec obostrzeń w udzielaniu Komunii Świętej?
3. Ksiądz, który odmówił złożenia przysięgi Hitlerowi.

1Różaniec symbolem ekstremizmu?

Burzę wśród amerykańskich użytkowników Twittera wywołał niedawny artykuł w magazynie „The Atlantic”. Jego autor określił bowiem różaniec mianem „symbolu brutalnego, prawicowego ekstremizmu”.

Postawioną przez artykuł tezę skomentował m.in. ambasador Węgier przy Stolicy Apostolskiej, arcyksiążę Eduard Habsburg-Lothringen. „Różaniec jest bronią, oczywiście nie polityczną, ale jedną z najpotężniejszych broni walki duchowej, jaka istnieje. Diabeł się jej boi, ponieważ jest pokorna i prosta” – stwierdził dyplomata w rozmowie z agencją ACI Prensa.

Ambasador, który wielokrotnie deklarował już publicznie swoje przywiązanie do wiary katolickiej, przyznał w wywiadzie, że stale nosi przy sobie różaniec i codziennie modli się nim wraz z całą rodziną. Przytoczył też słowa aktualnego dowódcy Gwardii Szwajcarskiej, płk. Christopha Grafa, który nazywa różaniec „narzędziem bojowym” i zachęca swoich podkomendnych do odmawiania go w trakcie służby.

Tezy postawione przez „The Atlantic” w prześmiewczym tonie skomentowało również wielu amerykańskich internautów. Niektórzy z nich wrzucali swoje zdjęcia z różańcem, wraz z tagiem #rosaryextremist (#RóżańcowyEkstremista).

ACI Prensa, Peru (jęz. hiszpański)

2Koniec obostrzeń w udzielaniu Komunii Świętej?

„Obawiam się, że po dwóch latach zapominamy o tym, co jest tak cenne we krwi Chrystusa i w przyjmowaniu Komunii pod obiema postaciami” – ubolewa amerykański teolog Terence Sweeney. W jego opinii nadszedł czas, aby ponownie rozważyć zasadność tego sanitarnego ograniczenia i przywrócić możliwość przyjmowania Najświętszego Sakramentu „z kielicha zbawienia”.

Zdaniem Sweeneya przyjmowanie Komunii pod dwiema postaciami pozwala głębiej zrozumieć sens i znaczenie Eucharystii. Podkreśla on „symboliczne znaczenie wina”, które wyraża „odmładzającą radość komunii w Chrystusie”. „Wino jest czymś «nadmiarowym», podobnie jak miłość Boga do nas” – stwierdza teolog.

„W czasach skandalów i złości, niepokoju i żalu, musimy na nowo odkryć radość z przyjmowania Najświętszego Sakramentu. Musimy pamiętać o tym, co jest najcenniejsze” – podkreśla Sweeney. Jego zdaniem przyjmowanie Komunii również pod postacią wina pomogłoby w odnowie eucharystycznej, społecznej i eklezjalnej wspólnoty Kościoła.

America Magazine„, USA

3Ksiądz, który odmówił złożenia przysięgi Hitlerowi

Hiszpański magazyn „Omnes” przypomina postać ks. Franza Reinischa tuż przed przypadającą na 21 sierpnia 80. rocznicą jego męczeńskiej śmierci. Powołany przymusowo do wojska w 1940 r. ks. Reinisch odmówił złożenia przysięgi na wierność przywódcy III Rzeszy Adolfowi Hitlerowi. Z powodu swojej postawy został skazany na śmierć przez dekapitację.

„Grzechem byłoby składanie przysięgi przestępcy… Moje sumienie zabrania mi podążać za autorytetem, który nie przynosi światu nic poza zbrodnią i morderstwem w imię podboju” – mówił o swojej decyzji duchowny. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Omnes„, Hiszpania

***

Z uwagi na sezon urlopowy do 18 sierpnia codzienny przegląd prasy obejmować będzie jedynie 3 najciekawsze artykuły z danego dnia.

Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail