Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Czy Kościół zbankrutuje z powodu odszkodowań? Kanadyjskie ofiary przestępstw domagają się sprawiedliwości

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Sąd ogłasza bankructwo Kościoła

Zolnierek / www.shutterstock.com Sylvia Hill / www.shutterstock.com

Hugues Lefèvre - Agencja I.Media - 16.08.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu: czy Kościół w Kanadzie zbankrutuje?; status papieża seniora uregulowany prawnie?; przyszłość teologii zdaniem Franciszka.

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r.

1. Czy Kościół w Kanadzie zbankrutuje?
2. Status papieża seniora uregulowany prawnie?
3. Przyszłość teologii zdaniem Franciszka.

1Czy Kościół w Kanadzie zbankrutuje?

„Ze strony diecezji zawsze była otwartość na zadośćuczynienie dla ofiar. Musimy jednak przestać myśleć, że Kościół jest niewiarygodnie bogaty, bo to kompletna nieprawda. Musimy przestać myśleć o astronomicznych kwotach” – powiedział rzecznik prasowy diecezji Quebec ks. René Tessier. Jego rozmowa z dziennikiem „Journal de Quebec” ma związek z rosnącą presją na Kościół w Kanadzie w sprawie wypłacenia odszkodowań ofiarom przestępstw seksualnych.

Według wyliczeń pisma sama tylko diecezja Quebec może stać się zmuszona do wypłacenia 66 milionów kanadyjskich dolarów (ponad 233 mln PLN). Występujący w sprawie odszkodowań prawnicy deklarują przy tym, że ich celem nie jest doprowadzenie Kościoła do bankructwa, ale godne zadośćuczynienie jego ofiarom.

„Jesteśmy w stanie rozmawiać, analizować i jeśli pokazuje się nam, że nie mają pieniędzy, to jedno… Przyjrzymy się ich ubezpieczeniu, a następnie majątkowi. A jeśli naprawdę nie mają pieniędzy, to zbankrutują jak inni. Będzie to przykre, ale będą musieli zapłacić za szkody” – zapowiada mec. Alain Arsenault.

Journal de Quebec„, Kanada (jęz. francuski)

2Status papieża seniora uregulowany prawnie?

Status papieża emeryta obecnie pozostaje nieokreślony, co rodzi szereg pytań: Jak powinien być on tytułowany? Gdzie powinien mieszkać? Jakie są jego obowiązki? Jaka powinna być jego relacja względem następcy? W związku z pogłoskami o rychłej rezygnacji papieża Franciszka kwestie te powinny doczekać się jak najszybszego uregulowania.

Przygotowania do opracowania odpowiednich aktów prawnych ruszyły już w ubiegłym roku. Biorą w nich udział eksperci w dziedzinie prawa kanonicznego. W swoich pracach starają się oni nawiązywać do praktyk wytworzonych przez Benedykta XVI po jego ustąpieniu w 2013 r.

Wiadomo już jednak, że – przynajmniej w kwestii tytulatury – proponują zmiany. Kanoniści postulują bowiem, aby rezygnującego następcy św. Piotra nie określać mianem „papieża emeryta”, a „emerytowanego biskupa Rzymu”.

National Catholic Reporter„, USA

3Przyszłość teologii zdaniem Franciszka

„Problemem dla papieża Franciszka nie jest doktryna, ale sposób jej prezentacji” – pisze na swojej autorskiej stronie dziennikarz Andrea Gagliarducci. Watykanista komentuje w ten sposób nominację bp. Antonia Stagliana na przewodniczącego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Bp Staglianò zasłynął jak orędownik tzw. „teologii popularnej”, czyli głoszenia Ewangelii współczesnym językiem. Umieszczenie go na czele akademii świadczy o pragnieniu argentyńskiego papieża, by „odmłodzić” język teologii i uczynić doktrynę „bardziej uchwytną”. „Doktryna musi przekazywać radość. Nie może przekazywać zakazów” – podsumowuje dziennikarz.

Monday Vatican, Włochy (jęz. angielski)

***

Z uwagi na sezon urlopowy do 18 sierpnia codzienny przegląd prasy obejmować będzie jedynie 3 najciekawsze artykuły z danego dnia.

Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail