Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

„Kościół siłą podtrzymującą polską jedność”. Polskie świątynie za oceanem [galeria]

kościół św. Stanisława Kostki w Winonie

Denise Gerdes | Shutterstock

Jolanta Tokarczyk - 13.08.22

W XIX w. Polacy stanowili w Ameryce liczną grupę. I chętnie wznosili świątynie. Było tam nawet 800 polskich parafii! Niektóre z kościołów do dziś pełnią swoje funkcje. Poznaj najciekawsze polskie kościoły za oceanem!

Zanim największa fala polskich emigrantów na początku ubiegłego stulecia dotarła do Ameryki, już w XIX w. nasi rodacy stanowili tam liczną grupę. Określano ją mianem „czwartej dzielnicy”. Henryk Sienkiewicz, który w 1876 r. przybył do Stanów Zjednoczonych, pisał: „Główną jednak siłą podtrzymującą jaką taką jedność moralną jest Kościół i przewodniczący polscy księża”. Mówiło się nawet o polskim osadnictwie na „kresach zachodnich”.

800 polskich parafii w Ameryce

Nowo przybyli wznosili polskie świątynie. Według badań, w latach 1870-1930 założono niemal 800 polskich parafii. W tych zamożniejszych powstawały również schroniska, przytułki, sierocińce i świetlice dla młodzieży. Działały instytucje kulturalne i kluby sportowe. A nawet banki parafialne powoływane przez duszpasterzy, które miały pomóc imigrantom stawiającym pierwsze kroki w obcym środowisku.

Co zostało z nich dzisiaj? Niektóre świątynie wciąż działają. Inne zostały przekształcone w obiekty użyteczności publicznej. Kolejne – rozebrane. Przyjrzyjmy się polskim kościołom w Michigan, Massachusetts i Minnesocie. Może odkryjecie je w czasie wakacyjnych wojaży?

Tags:
ciekawe kościołyPolskaUSA
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail