Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ciężarówka spłonęła, wizerunek Maryi ocalał. To już drugi taki przypadek w ciągu pół roku!

wizerunek Maryi na ciężarówce ocalał z pożaru

Youtube / Studio TV

Ricardo Sanches - Karol Wojteczek - 01.08.22

Internet obiega zdjęcie z czwartkowego (28.07) pożaru na brazylijskiej autostradzie. Mimo że naczepa przewożącej bele bawełny ciężarówki spłonęła niemal doszczętnie, znajdujący się u jej frontu wizerunek Matki Bożej z Aparecidy pozostał nienaruszony.

Do pożaru doszło na autostradzie federalnej nr 267 w okolicach miasta Bataguassu na południu kraju. Jak podkreśla straż pożarna, do ugaszenia ognia potrzebnych było aż 600 tys. litrów wody! Kierowca zniszczonej ciężarówki szczęśliwie nie ucierpiał.

Przy okazji czwartkowego zdarzenia internauci przypomnieli podobną sytuację, jaka na brazylijskich drogach miała miejsce ok. pół roku temu. Z powodu awarii hamulców spłonęła wówczas ciężarówka w okolicach Rio Bonito do Iguaçu (również w południowej części kraju).

View this post on Instagram

A post shared by catolicodemaria💒 (@catolicodemaria)

Wtedy także nienaruszony pozostał wizerunek Matki Bożej z Aparecidy, umieszczony na tyle naczepy. W tamtym zdarzeniu kierowca również nie odniósł obrażeń, a filmik z niego stał się viralem. Miejscowi duchowni tonują jednak nastroje przypominając, że obie te sytuacje odczytywać należy raczej jako znaki niż cuda. Pozostają bowiem możliwe do wyjaśnienia na sposób naukowy.

Wyłowiona przez rybaków

Figura Matki Bożej z Aparecidy została – według legendy – wyłowiona przez rybaków w 1717 r. z wód rzeki Paraiby. W kolejnych latach nabożeństwo do Maryi w tym wizerunku rosło za sprawą wypraszanych za jej wstawiennictwem łask. W połowie XVIII w. Aparecida była już ważnym centrum pielgrzymkowym na mapie Brazylii.

W 1930 r. Matka Boża z Aparecidy oficjalnie mianowana została patronką kraju. Rocznie sanktuarium jej poświęcone odwiedza ok. 7 mln pielgrzymów. W 2007 r. jednym z nich był papież Benedykt XVI, który złożył u stóp Maryi złotą różę.

Wizerunek MB z Aparecidy cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza na południu Kraju Kawy. Zdobi on tam sklepowe witryny, ubrania, samochody, widnieje też na wszelkiego rodzaju pamiątkach z regionu. Maryja w tym przedstawieniu jest też patronką licznych parafii, szkół i innych prowadzonych przez Kościół katolicki placówek.

Tags:
BrazyliaMaryjapożar
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail