Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 01/03/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Zamiast urlopu w kurorcie… pielgrzymka? Czemu nie! Zobacz najciekawsze chrześcijańskie szlaki!

COMPOSTELA

Shutterstock | Soloviova Liudmyla

Daniel Esparza - 23.07.22

Pielgrzymowanie ma w chrześcijaństwie długą tradycję. Obrazuje ziemską wędrówkę do ojczyzny w niebie. Może być dobrym pomysłem na wakacyjny urlop. Znasz te szlaki?

Pielgrzymka w wakacje?! Taki wybór ma swoje zalety. Dla większości ludzi lato to jedyny czas w roku, gdy na 1-2 tygodnie mogą wyrwać się z codziennej rutyny. To prawda, że większość pielgrzymkowych szlaków może być latem zatłoczona. Istnieje jednak wiele powodów, by wybrać taką formę spędzenia wakacji. Jakich?

Pielgrzymka w Biblii

W biblijnej Księdze Rodzaju ludzie są przedstawiani jako wygnańcy. Często w niezbyt gościnnym otoczeniu, odseparowani od Boga i siebie nawzajem. Późniejsze narracje biblijne uznają to wygnanie za jeden z nieuniknionych atrybutów ludzkiej egzystencji. Pielgrzymki są, zarówno pod względem metaforycznym, jak i duchowym, sposobami na cofnięcie wygnania. Pewnego rodzaju powrotem do domu.

Motyw wygnania wielokrotnie powraca w Starym Testamencie. Abraham i jego potomkowie przemierzają Egipt, pustynię, Babilon. W większości narracji na pierwszy plan wysuwa się motyw pielgrzymowania. Ten splot wątków wygnania i pielgrzymki sprawia, że mają one wspólne cechy. Wiele starotestamentalnych podróży z i do miejsca wygnania to pielgrzymki o bogatym znaczeniu duchowym.

Pielgrzymka w wakacje

Autorzy Nowego Testamentu podkreślają nieuchronną przemijalność świata (por. J 2,17; 1 Kor 7,31; Jk 1,11). Sugerują wierzącym rozumienie samych siebie jako „pielgrzymów i obcych na ziemi” lub jej „tymczasowych mieszkańców”. Ich prawdziwy dom znajduje się w niebie (1 P 2,11; Hbr 11,13). W takim ujęciu życie chrześcijańskie to wędrówka ku niebiańskiej ojczyźnie. Tym sposobem pielgrzymowanie zyskuje wymiar wewnętrzny i zewnętrzny.

Pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali do miejsc związanych z narodzinami, życiem, ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Jezusa. Z czasem także do miejsc związanych z pierwszymi świętymi i męczennikami Kościoła. Później wędrówki rozszerzali na inne obszary związane z historią chrześcijaństwa. Świadectwa pielgrzymek pochodzą z III wieku. Z kolei wiele zachowanych opisów wędrówek do Ziemi Świętej pochodzi z IV wieku, co pozwala stwierdzić, że była to powszechna praktyka.

Gdzie wędrować?

Hiszpańskie Camino de Santiago to wciąż najpopularniejszy ze wszystkich szlaków pielgrzymkowych. Malta i Gozo mają swoje szalki. To nie dziwi, bo chrześcijaństwo na Malcie ma wielowiekową historię. W drodze na proces w Rzymie w roku 60., św. Paweł zatrzymał się u północno-zachodnich wybrzeży Malty. Spędził tam zimowe miesiące. Miał się przyczynić do nawrócenia namiestnika wyspy, Publiusza. Został on później pierwszym biskupem Malty i pierwszym tamtejszym świętym. Św. Paweł uzdrawiał chorych i nawracał, przez co stworzył korzenie chrześcijaństwa na Malcie.

Przed odkryciem grobu św. Jakuba, to w Rzymie znajdowało się jedyne znane na Zachodzie miejsce pochówku apostołów: Szymona Piotra oraz Pawła z Tarsu.

Choć główne sanktuaria rzymskie zostały odnowione dopiero w VI wieku, by ułatwić pielgrzymom odwiedzanie, pierwsze pielgrzymki do Rzymu datuje się już na II wiek. Dowody historyczne podają przykład Orygenesa, który podróżował z Aleksandrii do Rzymu.

Przez wieki niezliczone rzesze nawróconych pielgrzymowały do Rzymu z północnej Europy. I choć podbój Jerozolimy i odkrycie grobu św. Jakuba otworzyły nowe szlaki pielgrzymkowe dla chrześcijan z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Via Francigena pozostała jednym z popularniejszych szlaków do Wiecznego Miasta.

Szlak Jordański

Jordan Trail to prawie 700-kilometrowy szlak przecinający Jordanię z północy na południe. Rozpoczyna się w Umm Qais, przy ruinach Gadary, starożytnego miasta nad Jeziorem Galilejskim.

Pielgrzymi wybierają: szlak wiodący przez osiem różnych regionów (podróż trwałaby co najmniej 40 dni), czy też interesujący ich region (lub kilka). Można wędrować z Umm Qais do Ajloun, z Ajloun do Salt, z Salt do Wadi Zarqa Ma’in (Droga Rzymska i kaniony Morza Martwego), z Wadi Zarqa Ma’in do Karak (zamek krzyżowców), z Karak do Dany (piękny rezerwat!), z Dany do legendarnej Petry, z Petry do Wadi Rum, stamtąd wreszcie do Morza Czerwonego.

Ameryka Północna

Dla katolików podróżujących w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie także znajdą się atrakcyjne szlaki. Mogą odwiedzić jedno z wielu historycznych sanktuariów i kościołów Ameryki Północnej. Zatankuj samochód (ała!), umów się z sąsiadem, że nakarmi twojego kota i podleje rośliny. Nadszedł czas na rodzinne pielgrzymowanie!

Poniżej znajdziecie jeszcze więcej pomysłów na podróż w miejsca ważne dla chrześcijan, które warto uwzględnić podczas planowania wakacji 👇👇👇

Tags:
caminopielgrzymkawakacje
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail