Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 27/09/2022 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Pamiętacie naukowca, który zrekonstruował twarz Maryi? Teraz przygotował jej dziecięcy portret!

Jak wyglądała mała Maryja?

fot. Átila Soares da Costa

Ricardo Sanches - 19.07.22

"Jako 5-latka Matka Boża porywała łagodnością w swoim spojrzeniu" – mówi brazylijski badacz Átila Soares da Costa Filho. Później jednak w jej rysach pojawiło się coś, co go zaskoczyło...

Jak w takim razie wyglądała Matka Boża jako dziewczynka? O przygotowanie stosownej podobizny pokusił się brazylijski naukowiec Átila Soares da Costa Filho. Posłużył się on w tym celu wykonanymi wcześniej rekonstrukcjami, które przedstawiały Maryję jako dorosłą kobietę. Prace nad upublicznionym w ostatnich dniach dziecięcym wizerunkiem Bożej Rodzicielki trwały ok. 3 miesiące.

Rekonstrukcja ze znakiem jakości

„Podstawą były moje ubiegłoroczne badania, oparte z kolei na wizerunku z Całunu Turyńskiego i pracach amerykańskiego badacza Raya Downinga. Dysponując rekonstrukcją dorosłego wizerunku Maryi wykonałem serię eksperymentów przy użyciu sztucznej inteligencji i sieci neuronowych. Następnie wykorzystałem oprogramowanie do modelowania twarzy i edycji graficznej” – wyjaśnia da Costa Filho.

„Ostatnim krokiem był ręczny retusz detali. Chciałem bowiem jak najdokładniej oddać cechy fizjonomiczne typowe dla palestyńskiego pięcio- i dziesięcioletniego dziecka sprzed dwóch tysięcy lat. Rezultaty moich prac zostały zaaprobowane przez najwybitniejszego syndologa, Barriego Schwortza” – dodaje wykładowca.

Maria Menina

DNA Ducha Świętego

„Najbardziej tradycyjna myśl katolicka utrzymuje, że w wyniku całkowicie niepokalanego poczęcia Jezus otrzymał 50% ludzkiego DNA Maryi i pozostałe 50% niematerialnego DNA od Ducha Świętego.

Konkretnie na ten temat papież Pius IX w roku 1854 ogłosił bullę Ineffabilis Deus, definiującą naukę o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jezus w swoich czasach był zazwyczaj określany jako „z pochodzenia (lub z domu) Dawida” i „z królewskiego rodu”. Określenia te dotyczyły tylko strony matki.

Poza tym Jezus nigdy nie negował swojego związku ze spuścizną świata żydowskiego. Musimy więc wziąć pod uwagę genetyczne pokrewieństwo Chrystusa-człowieka z osobą Maryi. Według Pisma Świętego Józef, będąc przybranym ojcem Jezusa, nie miał biologicznego udziału w cielesnym kształtowaniu Mesjasza.

W takim razie przekazanie cech natury ludzkiej zależało jedynie od Maryi. Oczywiście, spory i dyskusje na ten temat nigdy nie wygasną. Założenie, że materiał biologiczny, będąc genetycznym spadkiem wyłącznie po Maryi, zdefiniował wygląd Jezusa, jako bardzo podobnego do Jego cielesnej rodzicielki, jest logiczne” – wyjaśniał nie tak dawno da Costa Filho w wywiadzie dla portugalskiej edycji Aletei.

„Jeśli uznamy, że Całun Turyński owinął ciało Mesjasza-Boga, to twarz na nim odciśnięta musiała być podobna do twarzy Jego matki, czyli Maryi” – dodaje naukowiec w najnowszej rozmowie. Podkreśla on także, że przed rozpoczęciem prac zadbał o przygotowanie merytoryczne w zakresie antropologii, zapisów Katechizmu i ustaleń kolejnych soborów. Studiował również greckie i średniowieczne koncepcje estetyki i piękna.

Wyjątkowość Matki Bożej

Da Costa Filho zaznacza, że uzyskanego przez niego wizerunku Maryi-dziewczynki nie należy traktować jedynie jako wyobrażenia typowego dziecka tamtych czasów z regionu Palestyny. Dołożył on bowiem wszelkich starań, aby zrekonstruowaną twarz możliwie najbardziej spersonalizować. „Poprzez swoje badania chcę wskazać na coś bardzo szczególnego, «ekskluzywnego»: na wyjątkowość osoby Maryi z Nazaretu, matki Syna Bożego. Tylko ona miała taką twarz, nikt inny” – podkreśla Brazylijczyk.

„Mogę zdradzić, że pewne zdziwienie wywołało u mnie pojawienie się rysu pewnej «przekory» na twarzy Maryi jako 10-latki… To oczywiście naturalne dla każdego dziecka. Jako 5-latka zaś Matka Boża porywała łagodnością w swoim spojrzeniu. Odkrywanie obu tych aspektów było niezwykle fascynujące” – kontynuuje badacz.

Naukowiec wyraża nadzieję, że, podobnie jak poprzednie jego prace, również i najnowsze dzieło zyska pozytywny odbiór społeczny. „Odczytujmy je z dziecięcą lekkością i spontanicznością. Powinna ona cechować każdego katolika kochającego swoją Matkę” – apeluje na zakończenie rozmowy da Costa Filho.

Tags:
archeologiaMaryjanaukasztuczna inteligencja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail