Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/02/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Zło nie może zwyciężyć”. Ksiądz wybuchnął płaczem na pogrzebie 4-latki z Winnicy

pogrzeb czterolatki w Winnicy

AP/Associated Press/East News

Karol Wojteczek - 18.07.22

Do poruszających scen doszło w trakcie pogrzebu zabitej w rosyjskim ostrzale 4-letniej Lizy. Łez nie krył nawet sprawujący nabożeństwo duchowny.

Pochówek 4-letniej Lizy Dmytriewej odbył się w ostatnią niedzielę (17.07), w prawosławnej katedrze Przemienienia Pańskiego w Winnicy. Dziewczynka zginęła w czwartek (14.07) w przeprowadzonym przez Rosjan ostrzale rakietowym bloku mieszkalnego w centrum miasta. Łącznie w ataku tym śmierć poniosły co najmniej 24 osoby (w tym 3 dzieci), a przeszło 200 kolejnych zostało rannych.

„Spójrz, mój kwiatuszku! Spójrz, ile osób do ciebie przyszło. Twoja mama nawet nie zobaczy, jaka jesteś piękna” – mówiła przez łzy w trakcie nabożeństwa babcia 4-latki, Ludmiła. W uroczystości wziął udział również ojciec Lizy, Artiom. Matka zamordowanej dziewczynki, 33-letnia Iryna, poważnie ranna w ostrzale, w dalszym ciągu przebywa w stanie ciężkim w szpitalu. W wyniku ataku m.in. straciła nogę.

Zmagająca się z Zespołem Downa Liza zginęła w trakcie powrotu z zajęć logopedycznych.Zaledwie dwie godziny przed ostrzałem Iryna wrzuciła do sieci radosny filmik z córką. „Włożyła wiele wysiłku w uspołecznienie Lizy. Chciała, aby jej dziecko żyło pełnią życia” – mówi o kobiecie jej przyjaciółka, Helena Sydorenko.

Łez w trakcie nabożeństwa pogrzebowego nie krył także sprawujący je prawosławny duchowny, ks. Witalij Hołoskiewicz. „Nie znałem Lizy, ale nikt nie może przejść nad tym spokojnie” – powiedział. „Wiemy, że zło nie może zwyciężyć” – dodał po chwili spowodowanej wzruszeniem pauzy.

Również w niedzielę w jednej z wiosek pod Winnicą pochowano 7-latka, który zginął wraz z matką, gdy jedna z rosyjskich rakiet uderzyła w miejską przychodnię zdrowia. Na dziś (18.07) zaplanowane zostały pogrzeby kolejnych ofiar środowej masakry. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie.

Bilans zbrodni rośnie…

Według (znacząco niepełnych, jak się podkreśla) danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie 5024 cywili, a kolejnych 6520 zostało rannych. W liczbie tej zawiera się co najmniej 343 zabitych dzieci (stan na 12.07). Wyższe szacunki podaje jednak strona ukraińska, wedle której tylko w Mariupolu zginąć miało nawet 25 tys. mieszkańców.

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał rosyjską agresję na Ukrainę za nielegalną i zażądał jej natychmiastowego zakończenia. Na rozpatrzenie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym czeka oskarżenie o popełnianie przez Rosję zbrodni wojennych. Według stanu na 7 lipca, kraj ten podejrzewa się o dopuszczenie się ok. 17 tys. takich przypadków od początku inwazji. Przedstawiciele Rosji nie stawili się do tej pory na wysłuchaniu stron przed Trybunałem.

Do najbardziej krwawego w ostatnich dniach rosyjskiego ataku na cele cywilne doszło w mieście Czasiw Jar w obw. donieckim. W wyniku uderzenia pocisków rakietowych w blok mieszkalny (w sobotę, 9.07) śmierć poniosło 48 osób, w tym dziecko.

Módlmy się o pokój

Módlmy się o pokój słowami modlitwy św. Jana Pawła II:

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim, i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu. Niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna [w Ukrainie], która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a podaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Amen.

Tags:
RosjaUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail