Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Pożar w Lourdes. Kilka kaplic zostało zniszczonych

pożar w Lourdes

fot. Sanktuarium w Lourdes

Figura Matki Bożej, znajdująca się niedaleko kaplic światła, poczerniała od płomieni

Anna Ashkova - 12.07.22

W nocy z 9 na 10 lipca 2022 roku pożar ogarnął cztery z ośmiu kaplic światła. Najważniejsze jest jednak to, że nikt nie został ranny.

Pożar w Lourdes

Gwałtowny pożar wybuchł w nocy z 9 na 10 lipca 2022 roku w sanktuarium w Lourdes, na poziomie kaplic światła, gdzie pielgrzymi stawiają zapalone świece. Chociaż wezwani przez służby sanktuarium strażacy szybko ugasili pożar, to jednak płomienie całkiem zniszczyły trzy kaplice.

Mimo to pielgrzymi dalej będą mogli stawiać zapalone świece w czterech niedotkniętych pożarem i udostępnionych im kaplicach. W oczekiwaniu na odbudowę zniszczonych kaplic, nowe miejsca na stawianie świec już w najbliższych tygodniach zostaną przygotowane na łące przy sanktuarium. Na czas reorganizacji opiekę nad składem dużych świec przejmą pracownicy sanktuarium. Zatroszczą się oni także o to, żeby zapalane na miejscu świece jak najszybciej się wypaliły.

pożar w Lourdes
W nocy z 9 na 10 lipca 2022 roku pożar ogarnął należące do sanktuarium kaplice światła i całkowicie zniszczył trzy z nich

Cios dla sanktuarium

Rektor sanktuarium, ks Olivier Ribadeau-Dumas przekazał na Twitterze wiadomość, w której wyraził ubolewanie nad „kolejnym ciosem zadanym sanktuarium”. Straty, jakie poniosło sanktuarium, są rzeczywiście znaczne.

„Koszt całkowitej odbudowy kaplic i zastąpienia zniszczonych materiałów nowymi ocenia się na co najmniej 1,5 miliona euro” – podały służby sanktuarium, które przeżywa okres podnoszenia się po skutkach kryzysu pandemicznego.

„Najważniejsze jest jednak to, że nikt nie został ranny i że pielgrzymi dalej będą mogli się modlić w pozostałych kaplicach i zapalać świece” – podsumował ks. Olivier Ribadeau Dumas, niedawno mianowany rektorem katedry Notre-Dame w Paryżu. 1 września ojciec Michel Daubanes zajmie jego miejsce na stanowisku rektora sanktuarium.

Jak podają służby sanktuarium, „chociaż wciąż trwa śledztwo w sprawie przyczyn pożaru, przypadek wydaje się wersją najbardziej prawdopodobną„.

Tags:
Francjalourdesmiejsca świętepożarsanktuarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail