Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Ma porażenie mózgowe i napisał książkę… nosem. Poznaj Przemysława Kondratowicza! [wywiad]

Przemysław Kondratowicz

fot. arch. prywatne Przemysława Kondratowicza / Facebook

Beata Dązbłaż - 09.07.22

Czego się nie robi, by osiągnąć wyznaczony cel? – pyta Przemysław Kondratowicz, autor książki „Pod napięciem…”. Pisał ją przez 5 lat…nosem stukając w klawiaturę. O czym opowiada?

Pod napięciem. Historia prosto spod nosa, która nie powinna się zdarzyć Przemysława Kondratowicza to szczera do bólu relacja z życia z porażeniem mózgowym. Dla każdego, kto podejrzliwie patrzy na wszystkich wyglądających na pierwszy rzut oka inaczej, niż nam się wydaje, że powinni.

Beata Dązbłaż: W książce jest pan szczery. Bez ogródek, autentycznie pisze pan o życiu w konflikcie między umysłem a ciałem „pod napięciem”, czyli z głębokim porażeniem mózgowym. Też o tym, że jest ono przyczyną rezygnacji z wielu ważnych dla pana spraw. Książka ma dla pana moc terapeutyczną? Napisanie wszystkiego, czego nie może pan wypowiedzieć swoją „porażoną” mową, przyniosło ulgę?

Przemysław Kondratowicz: W książce przytaczam cytat z Biblii: „Tylko prawda nas wyzwoli”. Gdy studiowałem wpajano mi, że należy dążyć do prawdy. Dlatego postanowiłem napisać tak, jak jest, stąd wspomniana szczerość, autentyczność. Pisanie książki nie było łatwe. Nie była to dla mnie żadna terapia. Było to zadanie, które chciałem wykonać.

Książka napisana… nosem

Nie dedykuje pan książki politykom, ale sądzę, że dobrze byłoby, gdyby przeczytali ją ludzie odpowiedzialni za tworzenie systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Moją książkę otrzymała pani poseł Agnieszka Pomaska, Donald Tusk oraz europoseł Tadeusz Cymański. Zobaczymy, czy wzniosą się ponad partyjne interesy, wykażą poczuciem legislacyjnego obowiązku i wspólnie stworzą system wsparcia, o którym pani wspomniała.

Może warto wysłać ją do minister rodziny?

Może jestem naiwny, ale mam nadzieję, że ministerstwo rodziny nie tylko zakupi książkę, ale zrobi z niej ustawowy pożytek.

Przemysław Kondratowicz

Mnie niektóre fragmenty rozśmieszyły z powodu sposobu opisania pewnych wydarzeń. M.in. gdy nieznajomy, dobrze ubrany mężczyzna dał panu czekoladę pod sklepem, gdzie przystanął pan na rowerze, by napić się wody. Czy to źle, że mnie rozśmieszyły?  

Napisałem książkę nie tylko po to, by uświadamiać czytelników czy skłonić ich do refleksji, ale też by trochę rozśmieszyć. W pani pytaniu odnajduję potwierdzenie tego, że w jakiejś części to się udało.

Walka o samorealizację

Pisze pan: „Zatem według mnie życie z porażeniem mózgowym to nieustanny deficyt zgodności między wolnym rozumem a porażonym ciałem, to konfrontacja ambicji i marzeń z rzeczywistością, nieustające starcie naturalnych potrzeb z nienaturalną niemożnością ich zaspokojenia. Walka zarówno fizyczna, jak i mentalna. Pogodzenie się z nieuchronnością przegranej ze schorzeniem, w którym stawką jest zaspokojenie głodu osobistej oraz zawodowej samorealizacji”. Pogodził się z pan nieuchronnością tej przegranej?

Myślę, że przywyknąć do porażenia mózgowego można, ale fakt, że odebrano mi samodzielność nie jest kwestią, z którą da się pogodzić. Czy ktokolwiek dobrowolnie zrezygnowałby z samodzielności?

Czy choroba wyzwoliła w panu siłę do walki o samorealizację? Nauka w szkole, a nie w domu, studia z przeszkodami stawianymi przez ludzi, aż w końcu próby odnalezienia się na rynku pracy i zabieganie o związek z kobietą, o relacje z przyjaciółmi. Niezależnie od wszystkiego, ma pan taki charakter?                  

Tak, po prostu mam taki charakter. Jeśli coś mi nie odpowiada, staram się to zmienić i odnajdywać w każdej napotkanej w życiu przeszkodzie szansę. Ale niestety są rzeczy, których już nie zmienię.

Przemysław Kondratowicz

Przemysław Kondratowicz: Każdy napotkany człowiek to szansa

Bolał pana nos przy pisaniu książki? Jak długo powstawała?

W trakcie pisania czubek nosa był zaczerwieniony. Oczywiście wywoływało to niewielki jego ból, ale czego się nie robi, aby osiągnąć wyznaczony cel, prawda? Książka powstawała pięć lat. Wynikało to nie tylko z faktu pisania na klawiaturze nosem, ale z powodów kondycji psychofizycznej. Większość książki powstała w mojej głowie podczas wysiłku fizycznego, jazdy trójkołowym rowerem i treningów na siłowni, ale nie można cały czas jeździć lub ćwiczyć, prawda?

Książkę dedykuje pan przyszłej żonie. Trzymam kciuki, byście mogli razem pojechać na festiwal w Kostrzyniu nad Odrą. Czemu właśnie tam, czytelnicy dowiedzą się z książki. Gdzie można ją kupić?

Organizatorem festiwalu jest m.in. Fundacja WOŚP. Jurek Owsiak oraz jego fundacja objęli patronatem książkę. Po drugie, na tego typu imprezy jeżdżą pozytywnie nastawieni do życia ludzie. Jak napisałem w książce: każdy napotkany człowiek to szansa. Im więcej mamy takich ludzi wokół siebie, tym więcej czasu na dzielenie się dobrem. Książkę można kupić pisząc do mnie na Facebooku, ustalając wysyłkę i spotykając mnie wożącego wycieczkowym meleksem turystów wokół zamku w Malborku. W nieodległej przyszłości książka pojawi się również w formie audiobooka.

Pod napięciem książka napisana nosem Przemysława Kondratowicza
Tags:
chorobaksiążka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail