Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Jakie jest liturgiczne znaczenie pocałunków?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
ksiądz całuje ołtarz podczas Mszy świętej

Pascal Deloche / Godong

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 07.07.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: liturgiczne znaczenie pocałunków; pierwszy świecki pokieruje zgromadzeniem; koptyjscy męczennicy upamiętnieni.

Czwartek, 7 lipca 2022 r.

1. Liturgiczne znaczenie pocałunków.
2. Pierwszy świecki na czele zgromadzenia.
3. Koptyjscy męczennicy upamiętnieni.
4. Czy narkokartele posłuchają biskupa?
5. Kard. Parolin w Sudanie Południowym.

1Liturgiczne znaczenie pocałunków

Kapłan całujący ołtarz, krzyż czy Ewangelię to obrazek znany ze mszy św. wszystkim wiernym. Każdy z tych gestów jest wyrazem „szczególnie intymnego zwrócenia uwagi na Boga” – wyjaśnia liturgista Marco Benini w serwisie Katholisch.de.

Aby pomóc katolikom odkryć znaczenie wspomnianych gestów, Benini opisuje je zgodnie ze strukturą liturgii, zaczynając od momentu, gdy kapłan całuje swoją stułę w zakrystii. Chociaż akt ten po reformie liturgicznej nie jest już wymagany, można go wykonać, aby „przygotować się świadomie do służby przy ołtarzu”.

Następnie, rozpoczynając mszę św. (a także na jej koniec), kapłani i diakoni całują ołtarz. Jak wyjaśnia Benini, jest to „ważny obrzęd pozdrowienia i pożegnania”. Ponieważ ołtarz reprezentuje Chrystusa, pocałunki są w tym przypadku „szczerym znakiem miłości i oddania”.

Gesty powyższe narodziły się jako inspiracja praktykami znanymi z kultur starożytnych i judaizmu. Szczególnie popularne stały się w średniowieczu, gdy na ołtarzach umieszczane były relikwie. Co ciekawe, ucałowanie ołtarza może być zastąpione inną oznaką szacunku, jak np. dotknięcie czołem, praktykowane w kościołach w Japonii.

Marco Benini wyjaśnia następnie gest całowania Ewangelii, któremu towarzyszy modlitwa przygotowawcza kapłana i błogosławieństwo dla diakonów. W pocałunku tym nie chodzi o Ewangelię, „ale o Chrystusa, który jest obecny w momencie głoszenia Ewangelii” – podkreśla liturgista.

Ekspert nie zapomina także o „pocałunku pokoju”, obrzędzie wykonywanym w II w. jako znak braterstwa. Dziś zastępuje go zwykły uścisk dłoni czy ukłon, zwłaszcza od momentu wybuchu pandemii. To jednak nie wszystko – w dalszej części tekstu Benini z wielką erudycją wyszczególnia trzy kolejne, rzadsze formy pocałunków liturgicznych…

Katolisch.de, Niemcy

Zachęcamy również do lektury naszego tekstu poświęconego zagadnieniu pocałunków w liturgii (tutaj).

2Pierwszy świecki na czele zgromadzenia

Watykan zatwierdził wybór świeckiego brata na przełożonego generalnego Zgromadzenia Świętego Krzyża. Ta międzynarodowa wspólnota odpowiedzialna jest m.in. za administrowanie amerykańskim Uniwersytetem Notre Dame.

Jak zauważa „The Pillar”, wspomniana nominacja to pierwsze praktyczne zastosowanie zapisów reformujących rzymską kurię, wdrożonych przez papieża Franciszka w maju br. Pozwalają one braciom świeckim kierować stowarzyszeniami życia apostolskiego i instytutami życia konsekrowanego, sprawując władzę kierowniczą nawet nad klerykami.

Br. Paweł Bednarczyk CSC jest pierwszym świeckim bratem, który pełni tego rodzaju funkcję. Ze względu na przepisy prawa kanonicznego, jego wybór wymagał zatwierdzenia przez Watykan, który indywidualnie rozpatruje każdą taką nominację.

Nowa, obowiązująca od miesiąca, konstytucja rzymskiej kurii stwarza świeckim mężczyznom i kobietom możliwość kierowania dykasteriami oraz obejmowania innych urzędów i funkcji, dotąd prawnie zarezerwowanych dla duchownych.

„The Pillar”, USA

3Koptyjscy męczennicy upamiętnieni

Wielu z nas pamięta zapewne ponury obraz klęczących na libijskiej plaży 21 Koptów w pomarańczowych kombinezonach, zamordowanych przez członków tzw. Państwa Islamskiego. Wydana po włosku książka pt. The 21. A Journey to the Land of the Coptic Martyrs (21. Podróż do ziemi koptyjskich męczenników) oddaje im hołd.

Niemiecki pisarz Martin Mosebach publikuje w niej rozmowy z rodzinami ofiar, a także przedstawicielami koptyjskiego duchowieństwa. Autor podkreśla, że chrześcijanie w Egipcie uważają się za Kościół Męczenników. Dramaty takie, jak ten z lutego 2015 r., będziemy więc oglądać tak długo, jak długo będzie istnieć chrześcijaństwo.

„Alfa y Omega”, Hiszpania

4Czy narkokartele posłuchają biskupa?

Biskup Sigifredo Noriega z Zacatecas w Meksyku zaproponował zawiązanie „paktu społecznego”, który miałby obejmować również przestępców. Jego inicjatywa służyć ma powstrzymaniu przetaczającej się przez kraj fali przemocy.

Trwająca od 2006 r. wojna pomiędzy meksykańskimi kartelami narkotykowymi a rządem i wojskiem przyniosła już ok. 340 tysięcy ofiar śmiertelnych. Kolejne dziesiątki tysięcy uznaje się za zaginione.

Bp Noriega, uzasadniając swoją propozycję paktu, wskazuje, że aby wyjść z kryzysu konieczne jest zintegrowanie całego społeczeństwa. „(…) Dialog buduje drogę sprawiedliwości i pojednania, która prowadzi nas do pokoju” – podkreślił wcześniej meksykański episkopat. Oświadczenie tamto miało związek z zamordowaniem w tym kraju dwóch jezuitów. Do zbrodni doszło 20 czerwca br.

Ze swej strony prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, wyraził poparcie dla kościelnej inicjatywy „przebaczenia”. Dał jednak do zrozumienia, że jego rząd nie negocjuje z przestępcami.

„Noticias en la Mira”, Meksyk (jęz. hiszpański)

5Kard. Parolin w Sudanie Południowym

„Masz wielką misję, począwszy od bycia odpowiedzialnym politykiem i pchania kraju w kierunku dróg pokoju, jedności, pojednania, dróg przebaczenia, dróg przyjaznego współistnienia i rozwoju” – tymi słowami kard. Pietro Parolin zwrócił się do prezydenta Sudanu Południowego Salvy Kiira.

Pierwotnie do nękanego krwawą wojną domową młodego kraju planował przyjechać sam papież Franciszek. Pielgrzymkę uniemożliwił mu jednak stan zdrowia. Ojciec Święty wysłał więc w swoim zastępstwie sekretarza stanu, powierzając mu zadanie nakłonienia stron konfliktu do wdrożenia procesu pokojowego.

Po wizycie u prezydenta kard. Parolin udał się na spotkanie do jego rywala, wiceprezydenta Rieka Machara. Artykuł w „La Croix Africa” przypomina, że obecni rywale w 2019 r. uczestniczyli razem w rekolekcjach w Watykanie. Wówczas to papież Franciszek uklęknął, by błagać ich o podjęcie wysiłków na rzecz pojednania.

„La Croix Africa”, Francja

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail