Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież chce, by także kobiety miały wpływ na wybór biskupów. I podejmuje konkretne kroki

papież Franciszek i kobiety

Antoine Mekary | ALETEIA

Katolicka Agencja Informacyjna - 06.07.22

Franciszek ujawnił, że po raz pierwszy w historii kobiety dołączą do watykańskiej komisji, która pomaga mu wybierać biskupów. Do tej pory w jej składzie znajdowali się wyłącznie duchowni.

Rola kobiet w Kościele była jednym z wielu tematów, o których papież Franciszek mówił w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reuters 2 lipca, przeprowadzonym przez Philipa Pullellę.

„Jestem otwarty na danie (kobietom) szansy” – powiedział Franciszek w tej części 90-minutowego wywiadu, w której rozmówcy omawiali nową konstytucję o Kurii Rzymskiej, Praedicate Evangelium. Przewiduje ona możliwość kierowania większością dykasterii watykańskich przez katolików świeckich.

Kobiety w komisji wybierającej biskupów

Papież wspomniał, że w zeszłym rokupo raz pierwszy mianował kobietę na stanowisko sekretarza generalnego (osoba numer dwa) w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego. W ten sposób siostra Raffaella Petrini została najwyżej postawioną kobietą w najmniejszym państwie świata.

Dwie kobiety zostaną po raz pierwszy mianowane do komisji wybierającej biskupów w Kongregacji ds. Biskupów” – zapowiedział Ojciec Święty. Dodał, że „w ten sposób sprawy nieco się otwierają”. Franciszek nie wymienił jednak nazwisk tych kobiet ani nie zapowiedział, kiedy ich nominacja zostanie ogłoszona oficjalnie. Członkowie komisji, która składa się obecnie wyłącznie z duchownych – kardynałów, biskupów i księży, spotykają się zwykle dwa razy w miesiącu w Rzymie.

Kobiety w dykasteriach

Zapytany, którą z innych watykańskich dykasterii mogli by kierować świeccy, papież zasugerował, że mogłyby to być dykasteria ds. Edukacji i Kultury Katolickiej oraz Biblioteka Apostolska. Na ich czele stoją obecnie duchowni.

Franciszek mianował już na członków dykasterii kilka kobiet, zarówno zakonnic, jak i świeckich. W ubiegłym roku mianował włoską zakonnicę siostrę Alessandrę Smerilli FMA na stanowisko sekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która zajmuje się kwestiami sprawiedliwości i pokoju.

Ponadto Ojciec Święty mianował francuską zakonnicę, Nathalie Becquart, podsekretarzem Synodu Biskupów. Do kobiet świeckich zajmujących już najwyższe stanowiska w Watykanie należą Barbara Jatta, pierwsza kobieta dyrektor Muzeów Watykańskich, oraz Cristiane Murray, zastępca dyrektora watykańskiego biura prasowego. Obie zostały mianowane przez Franciszka.

Tags:
kobietypapież FranciszekWatykan
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail