Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

W zabytkowej rzymskiej bazylice znajduje się ślad po cudownej hostii. Gdzie?

ślady cudu eucharystycznego w bazylice św. Pudencjany w Rzymie

fot. domena publiczna

Gelsomino del Guercio - 02.07.22

Cud eucharystyczny wydarzył się w 595 roku. Mszę odprawiał papież Grzegorz Wielki. Podczas obrzędu Komunii pewna rzymska arystokratka wybuchła śmiechem na widok hostii. Co było później?

Rzymska arystokratka, o której mowa, wybuchła śmiechem na widok hostii, ponieważ wątpiła w rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Papież położył jej dłoń na ustach i nie udzielił jej Ciała Pańskiego. Komunikanty natomiast odłożył na ołtarz.

Chleb przemieniony w Cialo

Po zakończonej Eucharystii spytał kobietę o powód jej reakcji. W odpowiedzi usłyszał, że ona sama wypiekała te hostie i dla niej są zwykłym opłatkiem (kiedyś powszechnym zjawiskiem było przynoszenie na Eucharystię chleba wypiekanego przez wiernych, który następnie był konsekrowany na ołtarzu).

Na koniec rozmowy papież pokazał jej chleb eucharystyczny z ołtarza, który… w cudowny sposób zmienił się w ciało.

Ślady cudu

Relację o tym cudzie eucharystycznymprzekazuje wiele źródeł. Jednym z najważniejszych jest dzieło Pawła Diakona z 787 roku. Opisuje ono Vita Beati Gregorii Papae (Życie błogosławionego Grzegorza Papieża).

Cudowną hostię, którą konsekrował papież św. Grzegorz Wielki w czasie Eucharystii w 595 roku, można zobaczyć w benedyktyńskim opactwie w Andechs (Niemcy).

Bazylika św. Pudencjany

Ślad po cudownej hostii można też zobaczyć w bazylice św. Pudencjany. To jedna z najstarszych świątyń Wiecznego Miasta. Pochodzi z czasów starożytnego Rzymu. Do dziś można oglądać ten niezwykły znak!

Jak wynika z relacji wielu historyków, rzymski senator św. Pudens przez siedem lat gościł św. Piotra w swoim domu. Znajdował się on dokładnie tam, gdzie położono fundamenty pod budowę bazyliki.

Wezwanie, jakie nosi świątynia, w której znajduje się ślad cudu, pochodzi od imienia jednej z córek senatora. Pudencjana wraz z siostrą, św. Praksedą, nie zginęły wprawdzie śmiercią męczeńską. Wsławiły się jednak tym, że z czcią zmywały krew męczenników po ich egzekucjach.

Kolejny cud

W bazylice św. Pudencjany, po ponad tysiącu lat, wydarzył się kolejny cud. Wydarzyło się to w 1610 r. Pewien kapłan w trakcie przeistoczenia zwątpił w prawdziwość konsekracji. Ślady cudu, jaki się wtedy dokonał, odcisk śladu po hostii, można zobaczyć na stopniach ołtarza w kaplicy Caetanich.

Tags:
bazylikacudRzym
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail