Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Jego powołanie jest wyjątkowe”. Kleryk przyjął święcenia na łożu śmierci

laotański kleryk przyjął święcenia w szpitalu

fot. profil Khamsan Mim / Facebook

Karol Wojteczek - 28.06.22

Pochodzący z Laosu ks. Khamsan Mim cierpi na terminalną postać nowotworu rdzenia kręgowego. Nowo wyświęcony duchowny, zanim wstąpił do seminarium, przez wiele lat posługiwał jako świecki misjonarz. Z powodu swej wiary był nawet dwukrotnie więziony.

Historię świeżo upieczonego kapłana jako pierwsza opisała agencja AsiaNews. Pochodzący z Laosu Khamsan Mim otrzymywał formację w seminarium duchownym w stolicy Filipin, Manili.

Tuż przed jej ukończeniem mężczyzna zaczął odczuwać silne bóle pleców i trudności z poruszaniem się. Okazało się wówczas, że cierpi z powodu terminalnej postaci nowotworu rdzenia kręgowego. Khamsan otrzymał więc specjalną zgodę biskupa na przyjęcie święceń w szpitalnym łóżku. Uroczystość odbyła się 13 czerwca br.

Przed wstąpieniem do seminarium mężczyzna przez wiele lat posługiwał jako świecki misjonarz wśród ubogich społeczności pogranicza Laosu i Wietnamu. Tam pomagał rodzinom w pracy na roli, modlił się z nimi i chrzcił ich dzieci. Z powodu swojego zaangażowania był dwukrotnie zatrzymywany przez komunistyczne władze.

„Pamiętam go jako sumiennego i entuzjastycznego ucznia. Kiedy go słucham, to uprzywilejowane doświadczenie kapłaństwa rozpala go za każdym razem, gdy dzieli się radością przebywania z ludem Bożym” – powiedział w rozmowie z AsiaNews były wykładowca Khamsana, ks. prof. Daniel Franklin E. Pilario.

Powołanie tego nowego kapłana jest wyjątkowe” – stwierdził na Facebooku ks. Trieu Pham Minh, wietnamski przyjaciel Khamsana, który uczęszczał wraz z nim do manilskiego seminarium. Jest to „rzadkie powołanie dla jego diecezji i Kościoła w Laosie. Wzywając go, Bóg chce przynosić owoce w inny sposób, zgodnie ze swoją świętą wolą” – dodał ks. Minh.

Wśród ok. 7,2-milionowej społeczności Laosu zaledwie ok. 60 tys. to katolicy. Większość z nich jest pochodzenia wietnamskiego.

Tags:
Filipinykapłaństworakśmierć
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail