Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 01/04/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Jego powołanie jest wyjątkowe”. Kleryk przyjął święcenia na łożu śmierci

laotański kleryk przyjął święcenia w szpitalu

fot. profil Khamsan Mim / Facebook

Karol Wojteczek - 28.06.22

Pochodzący z Laosu ks. Khamsan Mim cierpi na terminalną postać nowotworu rdzenia kręgowego. Nowo wyświęcony duchowny, zanim wstąpił do seminarium, przez wiele lat posługiwał jako świecki misjonarz. Z powodu swej wiary był nawet dwukrotnie więziony.

Historię świeżo upieczonego kapłana jako pierwsza opisała agencja AsiaNews. Pochodzący z Laosu Khamsan Mim otrzymywał formację w seminarium duchownym w stolicy Filipin, Manili.

Tuż przed jej ukończeniem mężczyzna zaczął odczuwać silne bóle pleców i trudności z poruszaniem się. Okazało się wówczas, że cierpi z powodu terminalnej postaci nowotworu rdzenia kręgowego. Khamsan otrzymał więc specjalną zgodę biskupa na przyjęcie święceń w szpitalnym łóżku. Uroczystość odbyła się 13 czerwca br.

Przed wstąpieniem do seminarium mężczyzna przez wiele lat posługiwał jako świecki misjonarz wśród ubogich społeczności pogranicza Laosu i Wietnamu. Tam pomagał rodzinom w pracy na roli, modlił się z nimi i chrzcił ich dzieci. Z powodu swojego zaangażowania był dwukrotnie zatrzymywany przez komunistyczne władze.

„Pamiętam go jako sumiennego i entuzjastycznego ucznia. Kiedy go słucham, to uprzywilejowane doświadczenie kapłaństwa rozpala go za każdym razem, gdy dzieli się radością przebywania z ludem Bożym” – powiedział w rozmowie z AsiaNews były wykładowca Khamsana, ks. prof. Daniel Franklin E. Pilario.

Powołanie tego nowego kapłana jest wyjątkowe” – stwierdził na Facebooku ks. Trieu Pham Minh, wietnamski przyjaciel Khamsana, który uczęszczał wraz z nim do manilskiego seminarium. Jest to „rzadkie powołanie dla jego diecezji i Kościoła w Laosie. Wzywając go, Bóg chce przynosić owoce w inny sposób, zgodnie ze swoją świętą wolą” – dodał ks. Minh.

Wśród ok. 7,2-milionowej społeczności Laosu zaledwie ok. 60 tys. to katolicy. Większość z nich jest pochodzenia wietnamskiego.

Tags:
Filipinykapłaństworakśmierć
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail