Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Tak polscy sportowcy z zespołem Downa triumfowali na mistrzostwach świata!

polscy sportowcy z zespołem Downa zaliczyli kapitalny występ na mistrzostwach w Czechach

@fundacjasoni | Instagram

Redakcja - 27.06.22

Polscy sportowcy z zespołem Downa mają powód do dumy! Przywieźli z mistrzostw jeden złoty, pięć srebrnych i osiem brązowych medali.

To były mistrzostwa pełne sportowych emocji i wzruszeń! Zwłaszcza dla drużyny polskich lekkoatletów, która z Czech, ze światowych mistrzostw osób z zespołem Downa, przywiozła aż… 14 medali!

la suite aprés cette publicité

14 medali dla Polski!

Mistrzostwa odbyły się w miastach Nymburk i Mlada Boleslav, a sportowcy rywalizowali w zawodach lekkoatletycznych i w tenisie stołowym. Nasi zawodnicy w mistrzostwach wzięli udział już po raz siódmy.

la suite aprés cette publicité

W tym roku zawody zorganizowało przez Czeskie Stowarzyszenie Sportowców z Niepełnosprawnością Intelektualną, a patronat nad wszystkimi mistrzostwami sprawuje Sports Union for Athletes with Down Syndrome. To federacja, która promuje i rozwija na świecie sport wśród osób z trisomią 21. I robi to z powodzeniem, bo coraz więcej osób aktywnie uprawia sport i zdobywa w nim ważne nagrody.

la suite aprés cette publicité

Polscy zawodnicy o medale walczyli w tym roku z zawodnikami z Czech, Argentyny, Australii, Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Kuwejtu, Meksyku, Portugalii, Turcji oraz Włoch. I mają powód do dumy, bo przywieźli z mistrzostw jeden złoty, pięć srebrnych i osiem brązowych medali.

la suite aprés cette publicité
View this post on Instagram

A post shared by Paulina Gadomska-Dzięcioł (@fundacjasoni)

Lekkoatleci i tenisiści z zespołem Downa

Polscy sportowcy, a do Czech pojechało ich 13, triumfowali m.in. w biegu na 800 i 1500 metrów, sztafecie 4×100 i 4×400 metrów, trójboju lekkoatletycznym, rzucie oszczepem, dyskiem czy skoku w dal. Ustanowili nie tylko nowe rekordy ale też obronili wywalczone wcześniej tytuły, m.in. te zdobyte w ubiegłym roku na Igrzyskach Europy w Ferrarze.

Na poprzednich mistrzostwach świata nasi sportowcy rywalizowali także w innych dyscyplinach, m.in. w judo i pływaniu. Ich profesjonalizm i wysoki poziom zachwycają! A my gratulujemy i życzymy kolejnych sportowych sukcesów!

Źródła: parasportowcy.pl, fundacjasoni.pl

Tags:
sportzespół Downa
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail