Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 22/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Zginęli próbując ratować mężczyznę. Uzbrojony napastnik zabił dwóch jezuitów

jezuici zamordowani w Meksyku

fot. jesuits.global

Vaticannews.va - 21.06.22

Dwóch księży jezuitów posługujących w Meksyku, Javier Campos i Joaquín Mora, zostało zamordowanych w poniedziałek (20.06) przez uzbrojoną osobę - podało Vatican News.

Zginęli, ratując nieznajomego przed napaścią

Dwóch księży jezuitów posługujących w Meksyku, Javier Campos i Joaquín Mora, zostało zamordowanych w poniedziałek przez uzbrojoną osobę, w Cerocahui, w stanie Tarahumara, w Meksyku.

Obaj księża zostali zabici, gdy próbowali ochronić mężczyznę, który uciekając przed uzbrojonym osobnikiem, wbiegł do kościoła w poszukiwaniu schronienia.

Żałoba u Jezuitów

Ojciec Luis Gerardo Moro Madrid, SJ, prowincjał meksykańskiej prowincji Towarzystwa Jezusowego, ogłosił smutną wiadomość w oświadczeniu:

Miasto Meksyk, 21 czerwca 2022 r.

– Jezuici z Meksyku z głębokim bólem potępiają morderstwo naszych braci Javiera Camposa Moralesa SJ i Joaquína Césara Mora Salazara SJ, które miało miejsce wczoraj w świątyni wspólnotowej w Cerocahui w stanie Chihuahua.

Potępiamy te akty przemocy, domagamy się sprawiedliwości i odzyskania ciał naszych braci zabranych ze świątyni przez uzbrojonych ludzi.

Domagamy się również natychmiastowego podjęcia wszelkich środków ochronnych w celu ochrony życia naszych braci i sióstr jezuitów, świeckich i całej wspólnoty Cerocahui.

Takie fakty nie są odosobnione. Sierra Tarahumara, podobnie jak wiele innych regionów kraju, boryka się z nieodwracalnymi warunkami przemocy i zaniedbań. Każdego dnia mężczyźni i kobiety są arbitralnie pozbawiani życia, tak jak dzisiaj zamordowano naszych braci.

Jezuici z Meksyku nie będzie milczeć wobec rzeczywistości, która szarpie całe społeczeństwo. Będziemy nadal obecni i będziemy pracować na rzecz misji sprawiedliwości, pojednania i pokoju poprzez naszą pracę duszpasterską, wychowawczą i społeczną.

Potępiając to, co się wydarzyło, zauważamy również ból, jakiego doświadczają nasi ludzie z powodu panującej przemocy i solidaryzujemy się z tak wieloma ludźmi, którzy cierpią w tej samej sytuacji, wobec ich cierpienia, które wzbudza empatię i uwagę opinii publicznej.

Ufamy, że świadectwa życia chrześcijańskiego naszego drogiego Javiera i Joaquína nadal będą inspirować mężczyzn i kobiety do oddania się w służbie najbardziej bezbronnym.

Spoczywajcie w pokoju.

Meksykańska Prowincja Towarzystwa Jezusowego

Położyć kres przemocy

Generał Towarzystwa Jezusowego, o. Arturo Sosa, również wyraził smutek na wieść o zabójstwie jezuitów.

„Jestem wstrząśnięty i zasmucony tą wiadomością. Moje myśli i modlitwy są z jezuitami w Meksyku i rodzinami tych ludzi. Musimy położyć kres przemocy w naszym świecie i tak wielu niepotrzebnym cierpieniom”.

Źródło: vaticannews.va, jesuitasmexico.org

Tags:
jezuiciprzestępstwo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail