Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 01/04/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Boże Ciało w swej kolebce. Procesja w strojach z epoki [ZDJĘCIA]

Corpus Domini Orvieto

Antoine Mekary | ALETEIA

Marinella Bandini - 20.06.22

Na ulicach włoskiego Orvieto świętowano w niedzielę (19.06) Boże Ciało. Kolorytu wydarzeniu nadawało kilkaset osób przebranych w średniowieczne stroje. W procesji niesiono korporał z kroplami Krwi Chrystusa – pamiątkę cudu eucharystycznego.

Zgodnie z tradycją, ok. 1263 r. pewien niemiecki ksiądz odprawiał Mszę świętą w Bolsenie. Kiedy uniósł Hostię podczas konsekracji, zaczęły z niej kapać krople Krwi Pańskiej. Poplamiony korporał i płótna liturgiczne trafiły do stolicy diecezji, Orvieto, gdzie przebywał akurat papież Urban IV. On też bullą Transiturus de hoc mundorok później ustanowił uroczystość, znaną dzisiaj jako Boże Ciało.

Od 1338 r. korporał ze śladami cudu zaczęto nosić w uroczystej procesji ulicami Orvieto. Zwyczaj ten trwa do dzisiaj. W połowie XX w. procesję osadzono dodatkowo w średniowiecznej scenerii, która ma odtwarzać czasy świetności miasta. Od tamtej pory przed Najświętszym Sakramentem idą ludzie przebrani w historyczne stroje.

Klimat średniowiecza

Nie inaczej było i tym razem. Po Mszy świętej, której przewodniczył kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, przez drzwi katedry wyruszyła grupa 430 osób w strojach z epoki. Towarzyszyły im 44 bębny i 100 chorągwi. Za nimi podążyła procesja religijna, w której niesiono Najświętszy Sakrament i relikwiarz z korporałem.

Wieczorną atrakcję stanowił tego dnia koncert Orkiestry Korpusu Żandarmerii Watykańskiej. Grupa istnieje od 2007 r. Dyrygują nią Giuseppe Cimini i Stefano Iannilli. W jej skład wchodzi ok. 100 ochotników, absolwentów szkół muzycznych, w wielu przypadkach członków włoskich zespołów wojskowych. Mundury muzyków wzorowane są na uniformach zwykłych watykańskich żandarmów. W programie występu znalazły się hymny papieski i włoski, kilka marszów, utwory operowe i słynne arie. Koncert, zatytułowany „Okno na pokój”, zorganizował jak co roku Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Tags:
Boże CiałotradycjaWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail