Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Jezus znów wsiadł do łodzi. Jedyna w swoim rodzaju procesja na Boże Ciało [ZDJĘCIA]

procesja Bożego Ciała na Wiśle

fot. profil Opactwo Romańskie Czerwińsk na Facebooku

Michał Ziółkowski - 19.06.22

50 jednostek pływających, 18-kilometrowa trasa i ponad pół tysiąca uczestników. Wodna procesja z Najświętszym Sakramentem połączyła w czwartek (16.06) brzegi Wisły na Mazowszu.

Pierwsza Wiślana Procesja Eucharystyczna to inicjatywa czterech mazowieckich parafii z diecezji płockiej i archidiecezji warszawskiej. Jedną z nich jest salezjańska parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku, która od kilku już lat organizowała na rzece tzw. różańce wiślane. – Udało nam się przez ten czas zintegrować wokół naszych działań środowisko wodniaków. Pomysł rzecznej procesji na Boże Ciało powstał już w ubiegłym roku, ale zatrzymały nas wtedy ograniczenia związane z pandemią – mówi jej proboszcz, ks. Łukasz Mastalerz SDB.

Trzygodzinna procesja objęła cztery miejscowości na obu brzegach Wisły: Smoszewo, Wychódźc, Secymin i Czerwińsk. Tam mieściły się stacje i gromadzili się wierni: łącznie ok. 600 osób. Sam Najświętszy Sakrament płynął w specjalnie przystosowanej łodzi, a podążało za nim 50 innych jednostek. Na ich pokładzie znajdowało się ok. 200 osób. – Kolejność procesji była zachowana: na początku płynęła łódź z krzyżem, potem kolejna ze sztandarem św. Barbary – patronki wodniaków. Za nimi asysta, łódź z Najświętszym Sakramentem, wreszcie pozostałe łodzie z wiernymi, w tym dwie duże pasażerskie barki – opisuje ks. Mastalerz.

Organizatorzy zapewniają, że w przyszłości odbędą się kolejne procesje. – Wszyscy byliśmy zachwyceni pięknem tej najwspanialszej bazyliki, jaką jest świat stworzony – relacjonuje ks. Mastalerz. – Tak jak Pan Jezus kiedyś stawał w łodzi i nauczał, tak było też teraz. Te cztery nasze stacje były zatrzymaniem się przy Chrystusie. On przemierza nasze drogi – drogi pracy, odpoczynku, pragnie być z ludźmi. W starożytności określano Go jako pomost łączący niebo z ziemią – teraz połączył nas, wiernych, na obu brzegach Wisły – podsumowuje salezjanin.

Tags:
Boże Ciałotradycja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail