Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Niezwykła figura „zranionej Maryi”. Okaleczona lecz tak wiele mówiąca [wideo i zdjęcia]

VERGINE FERITA, MOSUL, FORLI

Annalisa Teggi | Aleteia

Redakcja - 13.06.22

W Forlì (Włochy) znajduje się posąg Madonny, który został zniszczony przez ISIS podczas walk w rejonie Mosulu. Teraz do „zranionej Maryi” przybywają pielgrzymi z nadzieją, iż Matka Boże obejmie nasze osobiste rany i zaniesie je do Syna.

Zraniona Maryja

Od 1 czerwca figura Matki Bożej z Batnaya gości w parafii Regina Pacis (Królowej Pokoju) w Forlì. Statua znana obecnie jako Zraniona Dziewica z Mosulu. Batnaya to wioska na równinie Niniwy (w północnym Iraku) niedaleko Mosulu. Jest to region, który stał się symbolem prześladowań ludności chrześcijańskiej przez Państwo Islamskie.

Posąg jest zniszczony, został całkowicie roztrzaskany przez bojowników z ISIS w 2014 roku. A następnie odrestaurowany we Włoszech przez konserwatora Franco Elli (pomocnicy: Aurelio Villa i Fiorino Sironi), który specjalnie zachował widoczne ślady uderzeń.

To, co od razu rzuca się w oczy, to twarz Maryi: tylko jej oczy pozostają nienaruszone, a nos, policzki i usta zniknęły. Wydaje się, że jest „wyciszona”. Jednak to właśnie ewidentne oznaki przemocy sprawiają, że mamy obecnie do czynienia z niezwykle wymownym przedstawieniem.

Obejrzyjcie nasze zdjęcia i wideo z figurą Matki Bożej:

Tags:
IrakMaryjaprześladowaniaterroryzmWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail