Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Niezwykła figura „zranionej Maryi”. Okaleczona lecz tak wiele mówiąca [wideo i zdjęcia]

VERGINE FERITA, MOSUL, FORLI

Annalisa Teggi | Aleteia

Redakcja - 13.06.22

W Forlì (Włochy) znajduje się posąg Madonny, który został zniszczony przez ISIS podczas walk w rejonie Mosulu. Teraz do „zranionej Maryi” przybywają pielgrzymi z nadzieją, iż Matka Boże obejmie nasze osobiste rany i zaniesie je do Syna.

Zraniona Maryja

Od 1 czerwca figura Matki Bożej z Batnaya gości w parafii Regina Pacis (Królowej Pokoju) w Forlì. Statua znana obecnie jako Zraniona Dziewica z Mosulu. Batnaya to wioska na równinie Niniwy (w północnym Iraku) niedaleko Mosulu. Jest to region, który stał się symbolem prześladowań ludności chrześcijańskiej przez Państwo Islamskie.

Posąg jest zniszczony, został całkowicie roztrzaskany przez bojowników z ISIS w 2014 roku. A następnie odrestaurowany we Włoszech przez konserwatora Franco Elli (pomocnicy: Aurelio Villa i Fiorino Sironi), który specjalnie zachował widoczne ślady uderzeń.

To, co od razu rzuca się w oczy, to twarz Maryi: tylko jej oczy pozostają nienaruszone, a nos, policzki i usta zniknęły. Wydaje się, że jest „wyciszona”. Jednak to właśnie ewidentne oznaki przemocy sprawiają, że mamy obecnie do czynienia z niezwykle wymownym przedstawieniem.

Obejrzyjcie nasze zdjęcia i wideo z figurą Matki Bożej:

Tags:
IrakMaryjaprześladowaniaterroryzmWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail