Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

ALE prasówka: Czego nie wiemy o stanie zdrowia Franciszka?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
POPE FRANCIS DURING MEETING WITH THE CHILDREN'S COURTYARD

Antoine Mekary | ALETEIA

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 13.06.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: czego nie wiemy o stanie zdrowia Franciszka?; czy świeccy w Niemczech będą wybierać biskupów?; czy papież zgodzi się na diakonat kobiet?

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 r.

1. Czego nie wiemy o stanie zdrowia Franciszka?
2. Czy świeccy w Niemczech wybiorą biskupów?
3. Czy papież zgodzi się na diakonat kobiet?
4. Naukowiec o zaletach bycia katolikiem.
5. Wakaty w rzymskich dykasteriach.

1Czego nie wiemy o stanie zdrowia Franciszka?

Ogłoszenie przez Franciszka, że z powodu choroby kolana odkłada zaplanowaną na początek lipca podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, spowodowało, że „wiecznie aktywny rzymski młyn plotek” zaczął „pracować na najwyższych obrotach” – zauważa dziennikarz portalu „Crux”, John Allen.

W związku z powyższym, watykański ekspert podsumowuje, co wiadomo, a czego nie wiadomo o stanie zdrowia papieża. Allen wskazuje, że pielgrzymka Ojca Świętego do Kanady, zaplanowana na koniec lipca, nie została póki co odwołana. Jeśli Franciszek poddałby się operacji kolana, „mógłby udać się w podróż do Kanady i prawdopodobnie byłby w lepszej kondycji” – wyjaśnia dziennikarz. Potencjalny zabieg jest bowiem stosunkowo prosty i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Jednakże papież najwyraźniej nie zgodził się na operację.

Allen zauważa, że kolejny „nieuchronny punkt odniesienia” nadejdzie pod koniec sierpnia, kiedy to Franciszek mianować ma 21 nowych kardynałów. Następnie będzie on przewodniczył dwudniowemu spotkaniu z kardynałami z całego świata, po czym odbędzie jednodniową pielgrzymkę do miasta L’Aquila. Ojciec Święty odwiedzi tam grób św. Celestyna V, ostatniego do czasu Benedykta XVI papieża, który ustąpił ze stanowiska.

Wspominając zaplanowane wydarzenia dziennikarz sugeruje jednak ostrożność w wyciąganiu daleko idących wniosków. „Jak to się mówi w branży telewizyjnej: Stay tuned!” – podsumowuje.

„Crux”, Watykan (jęz. angielski)

2Czy świeccy w Niemczech wybiorą biskupów?

74-letni ordynariusz Paderborn, abp Hans-Josef Becker poprosił papieża Franciszka o zwolnienie z urzędu. Duchowny uważa, że stojącym przed Kościołem wyzwaniom lepiej sprosta młodsze pokolenie kapłanów.

W celu znalezienia jego następcy ma się rozpocząć proces regulowany konkordatem pruskim z 1929 r. Kapituła w Paderborn sporządzi listę kandydatów, która zostanie przekazana do Rzymu przez nuncjaturę. Następnie papież odeśle swój wybór zawężony do trzech kandydatów. Spośród nich kapituła wybierze nowego arcybiskupa.

Pod wpływem trwającego procesu synodalnego kapituła zadecydowała, że świeccy powinni być bardziej zaangażowani w lokalne etapy tego procesu.

Katolisch.de, Niemcy

3Czy papież zgodzi się na diakonat kobiet?

Chociaż Kościół katolicki nie rozważa możliwości wyświęcania kobiet na kapłanki, to jednak święcenia kobiet do diakonatu stałego są realną możliwością. Powołana przez papieża komisja pracuje nad zasadami wdrożenia takiego rozwiązania – wskazuje Anna Keating w artykule opublikowanym w „America Magazine”.

Główną przeszkodę ma stanowić obawa opinii publicznej, że kobiety kandydujące do diakonatu „nie są prawdziwymi katoliczkami”. Jak jednak twierdzi Keating, zdecydowana większość z nich jest „posłuszna Kościołowi i właśnie dlatego chce pomagać w posłudze diakonatu”.

Autorka udziela w swoim artykule głosu kobietom przekonanym, że Bóg może powoływać je do posługi diakonatu. Proszą one o możliwość rozeznawania w swoich wspólnotach ewentualnego powołania. Przypominają też, że diakonat to służba, i że wiele z nich z radością i dyspozycyjnością będzie ją pełnić.

„America”, USA

4Naukowiec o zaletach bycia katolikiem

W artykule opublikowanym w serwisie „The Objective” hiszpański filozof, Miguel Ángel Quintana Paz, broni tezy, że istnieje „coś katolickiego, co wykracza poza” samą wiarę katolicką i co zasługuje, by się tym dzielić. Filozof przedstawia też 6 osi swojej „katolickiej drogi życia”. Osie te to zasady, którymi można się dzielić nawet z niewierzącymi – stwierdza Quintana Paz.

Pierwsza zasada tej „katolickiej kultury” polega na tym, że katolik wierzy, iż każdy może i powinien „poprawiać siebie” i jakość swojego życia oraz jakość życia osób z jego otoczenia. Może więc, po drugie, pokładać ufność w życiu swoim i bliźniego, i widzieć rozwiązania tam, gdzie wszyscy inni widzą koniec. Zwłaszcza zaś w ubóstwie i śmierci.

Katolicyzm – punkt trzeci – ceni też racjonalność, nie tracąc z oczu rzeczywistości człowieka, która jest także „wiarą, uczuciem, ciemnością”. Po czwarte, katolicyzm daje perspektywę, która zabezpiecza człowieka przed „całkowitym pochłonięciem przez sprawy tego świata”. Wreszcie, po piąte i szóste, katolicyzm uczy nas dostrzegać piękno i przebaczać.

„The Objective”, Hiszpania

5Wakaty w rzymskich dykasteriach

Wejście w życie 5 czerwca konstytucji Praedicate Evangelium stworzyło instytucjonalną próżnię i postawiło pod znakiem zapytania przyszłość niektórych urzędników kurii rzymskiej.

Pozbawieni swoich obowiązków zostali np. kard. Luis Tagle, do niedawna prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, oraz abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Ich dykasterie zostały połączone w jedną Dykasterię ds. Ewangelizacji, której prefektem został sam papież.

W innych dykasteriach urzędujący pozostają z kolei na swoich stanowiskach mimo przekroczenia 75 r.ż. Tak jest w przypadku kard. Marca Ouelleta z Kongregacji ds. Biskupów czy kard. Leonardo Sandriego, odpowiedzialnego za Kościoły Wschodnie.

Pytanie o struktury organizacyjne pojawia się także w przypadku nuncjatur. 10% z nich jest nieobsadzonych lub na ich czele stoją duchowni, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Tak jest np. w przypadku nuncjatury w Damaszku, gdzie urzęduje kard. Mario Zenari, oraz nuncjatury w Waszyngtonie, w której posługuje abp Christophe Pierre.

Portal „Faro di Roma” donosi również o mianowaniu dotychczasowego opata klasztoru na Monte Cassino, o. Donato Ogliariego, opatem bazyliki św. Pawła za Murami. Oznacza to powrót benedyktynów do kierowania tą rzymską bazyliką po 12 latach nieobecności.

„Faro di Roma”, Włochy

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail