Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Najmłodszy kardynał i najstarszy na świecie mężczyzna – ich świadectwa wzruszają!

Cardeal mais jovem e homem mais velho do mundo

Arcivescovo.vercelli, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / @guinnessworldrecords | Instagram

Francisco Veneto - 12.06.22

Podczas gdy czterdziestosiedmioletni kardynał pracuje w dalekim kraju, w którym żyje mniej niż 1 500 katolików, stutrzynastoletni katolicki praprapradziadek dwa razy dziennie odmawia różaniec.

Najmłodszy kardynał i najstarszy mężczyzna

Najmłodszy kardynał na świecie i najstarszy mężczyzna na świecie w tym samym tygodniu wzruszyli katolików.

27 maja emerytowany wenezuelski rolnik, Juan Vicente Pérez skończył 113 lat, kilka dni po tym, jak Guiness World Records uznało go za najstarszego mężczyznę żyjącego obecnie na świecie. Fotografia stulatka z różańcem w ręku stała się hitem katolickich portali internetowych i zainspirowała miliony katolików.

29 maja papież Franciszek ogłosił, że włoski biskup, Giorgio Marengo (47 lat), zostanie w sierpniu kreowany na kardynała i w ten sposób zostanie najmłodszym członkiem kolegium kardynalskiego (dotychczas ostatnim, który przełamał „granicę wieku” był kardynał Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowo-Afrykańskiej, który został kardynałem w wieku 55 lat). Mamy do czynienia z historycznym skokiem pokoleniowym, gdyż jeszcze do niedawna trudno było sobie nawet wyobrazić czterdziestoletniego kardynała.

Poznaj świadectwa wiary najmłodszego kardynała i najstarszego żyjącego mężczyzny.

„Beniaminek”  wśród kardynałów

Biskup Giorgio Marengo jest Włochem i jako misjonarz przybył do Mongolii w 2003 roku, aby towarzyszyć małej chrześcijańskiej wspólnocie Alvaiheer w regionie Uvurkhangai. Świeżo mianowany kardynał i misjonarz będzie nadal pełnił funkcję prefekta apostolskiego w odległym kraju Azji – gdzie wciąż nie ma biskupów, nie mówiąc już o arcybiskupach – ponieważ misja w Mongolii jest stosunkowo nowa i ma wciąż bardzo małą wspólnotę.

W kraju, którego populacja wynosi około 3,5 miliona, mieszka niecałe 1500 wiernych. W całej Mongolii jest tylko 8 katolickich parafii – jednak notują one znaczny wzrost katolików, zważywszy na fakt, że w 2022 r. mija zaledwie 30 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a państwem mongolskim.

Po wiekach izolacji Mongolia wciąż doświadczała w XX wieku niedogodności reżimu komunistycznego, który ze względu na swoją agresywnie ateistyczną ideologię drastycznie ograniczył i tak niewielką wolność religijną kraju.

Pierwsza katolicka świątynia w Mongolii została poświęcona w 1996 roku, licząc jedynie 150 parafian. Była to katedra św. Piotra i Pawła w stolicy Ułan Bator. Obecnie wraz z arcybiskupem Marengo mieszka w Mongolii pięćdziesięciu innych misjonarzy katolickich zajmujących się duszpasterstwem. Pierwszy mongolski kapłan został wyświęcony dopiero w 2016 roku – był to ksiądz Joseph Enkhee-Baatar.

Nowy najmłodszy kardynał Kościoła tak oto komentuje całą sytuację: „To bardzo piękna i ciekawa przygoda, prowadzona przez Ducha, jak we wczesnych wiekach Kościoła”.

„Weteran” wśród ludzi

Juan Vicente Pérez urodził się w wenezuelskim mieście El Cobre w stanie Táchira i rozpoczął pracę w wieku zaledwie 5 lat, pomagając rodzicom na plantacjach trzciny cukrowej i kawy. Jako dorosły był komornikiem i musiał zajmować się delikatnymi przypadkami sporów o ziemię, dbał jednak, by stres nie zaszkodził jego zdrowiu. W rzeczywistości jedna z córek najstarszego człowieka na świecie, Nelyda, wyznaje, że rodzina „czuje ogromną wdzięczność za zdrowie” stulatka.

Skoro już mowa o rodzinie, wdowiec Juan Vicente, który stracił żonę Ediofinę del Rosario Garcíę w 1997 roku po 60 latach małżeństwa, ma 11 dzieci, 41 wnucząt, 18 prawnuków i 12 praprawnuków.

Deklaruje, że chce żyć jeszcze dłużej. Dodaje, że po śmierci, pragnie być zapamiętany jako człowiek pracowity, wierny żonie i wytrwały w swojej głębokiej religijnej pobożności katolika.

Zamieszczone na  portalach społecznościowych zdjęcie, kadr z filmu opublikowanego przez Guinness World Records, przedstawia Juana Vicente z różańcem w dłoniach, co wywołało szczególne poruszenie wśród katolików. Obraz stał się hitem internetu i skłonił wielu do pytania, czy najstarszy człowiek na świecie rzeczywiście odmawia różaniec i jak często. Odpowiedź została opublikowana przez niektóre katolickie strony internetowe, takie jak agencja informacyjna ACI Prensa, i jeszcze bardziej poruszyła katolików: Juan Vicente Pérez nie tylko odmawia różaniec, ale odmawia go dwa razy dziennie!

Otwarci na Boga

Módlmy się za najmłodszego kardynała i najstarszego mężczyznę na świecie, aby poprzez ich świadectwo wiary wielu ludzi otworzyło się na Boga.

Poznaj także siostrę André, tę sympatyczną 118-letnią francuską zakonnicę, która została oficjalnie uznana za najstarszą kobietę (i osobę) współczesnej ludzkości.

Tags:
dziadkowiekardynałróżaniecświadectwo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail