Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Czy rosyjscy żołnierze pójdą do nieba? Kapłan aresztowany za polemikę z propagandą

Ioan Kuromariow

AP/Associated Press/East News | ПРАВОСЛАВНЫЙ ВИРТУАЛЬНЫЙ ПРИХОД / YouTube

Katolicka Agencja Informacyjna - 10.06.22

Na podstawie nowych przepisów o „szerzeniu niewiarygodnych informacji o działaniu rosyjskich sił zbrojnych” kapłanowi grozi kara do 10 lat więzienia.

Aresztowanie rosyjskiego kapłana

We wtorek, 7 czerwca w Sankt Petersburgu został aresztowany hieromnich (mnich posiadający święcenia kapłańskie) o. Ioan Kuromariow pod zarzutem rozpowszechniania „fałszywych wiadomości” na temat toczącej się obecnie wojny na Ukrainie. Poinformował o tym niezależny portal Baza, dodając, że „policja urządziła nalot na mieszkanie kapłana i skonfiskowała znajdujące się tam przedmioty religijne”.

Inne niezależne źródło rosyjskie – Mediazona, powołując się na sądowe materiały informacyjne w tym mieście, potwierdziło tę wiadomość, którą z kolei przekazała 9 bm. w USA popularna strona The Daily Beast. Na podstawie nowych przepisów o „szerzeniu niewiarygodnych informacji o działaniu rosyjskich sił zbrojnych” kapłanowi grozi kara do 10 lat więzienia.

Za wywołanie wojny: do piekła

Przyczyną aresztowania jest wideo, które duchowny zamieścił w mediach społecznościowych jeszcze w marcu br. Była to jego odpowiedź na twierdzenie prokremlowskiego propagandzisty Władimira Sołowjowa, że gdyby nawet w czasie tej wojny doszło do użycia broni jądrowej, to Rosjanie „poszliby do nieba”.

Na filmiku kapłan, który jest doktorem teologii, podważył takie rozumowanie, mówiąc: „Muszę rozczarować tych wszystkich, którzy wierzą w ten fake news, gdyż rozpętanie wojny nie prowadzi do nieba. To nie Ukraina zaatakowała Rosję i [w związku z tym] wy [rosyjscy żołnierze] traficie nie do nieba, ale przeciwnie – do piekła”.

Już w zeszłym roku Kuromariow wywołał gniew Kremla żądaniem postawienia zarzutów karnych ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu. Chodziło o umieszczenie w katedrze Sił Zbrojnych Rosji pod Moskwą mozaiki przedstawiającej W. Putina, samego Szojgu i żołnierzy z portetem Stalina (później wizerunek ten usunięto z cerkwi). Po tej wypowiedzi mnich został na pewien czas zawieszony w czynnościach kapłańskich.

Represje państwa rosyjskiego

Według The Daily Beast, na podstawie wprowadzonego w marcu br. prawa o „rozpowszechnianiu niesprawdzonych informacji” (tzn. innych niż oficjalne, podane przez rząd) władze rosyjskie ścigają też innych znanych dysydentów: pisarzy Aleksandara Niewzorowa i Dimitrija Głuchowskiego, a także Maksima Pokrowskiego – wokalistę zespołu rockowego Nogu Swieło.

Z tego samego powodu zablokowano konta bankowe co najmniej trzem dziennikarzom, o czym poinformowała z kolei Agora – rosyjska pozarządowa organizacja obrony praw człowieka.

o. jj / KAI / KS

Tags:
ksiądzRosjaUkrainawojnazakon
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail