Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Prorok” o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim [GALERIA]

Zdjęcia z filmu "Prorok" o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim

Fot. APG STUDIO

Katolicka Agencja Informacyjna - 01.06.22

Michał Kondrat zakończył zdjęcia do filmu o kard. Stefanie Wyszyńskim „Prorok”. Opowiada on o prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. Premiera jest zaplanowana na wrzesień.

Obecnie trwają prace produkcyjne nad filmem Prorok. Jego twórcy, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, dotarli m.in. do stenogramów rozmów kard. Stefana Wyszyńskiego z przedstawicielami władz komunistycznych – Władysławem Gomułką i premierem Cyrankiewiczem. 

Prorok – film o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim

Dzięki zapisom tych rozmów opracowano filmowe dialogi. Widzowie zobaczą, jak naprawdę wyglądały te rozmowy, jakie emocje towarzyszyły kardynałowi i z czym się mierzył. „Zobaczymy prymasa, który samodzielnie stawia czoła komunistycznemu aparatowi władzy. Mimo że dopiero co wrócił z internowania, nie boi się komunistów i stawia im warunki” – zapowiada Michał Kondrat. 

Zapytany o aktualnie przesłanie bł. Wyszyńskiego, reżyser zwraca uwagę, że kardynał był osobą, na którą komuniści nie mogli znaleźć nic kompromitującego, a był inwigilowany od 1946 r. aż do śmierci. W 1963 r. otwarto przeciw niemu akcję o pseudonimieProrok”.

Kilkudziesięciu współpracowników operacyjnych śledziło każdy ruch prymasa, a także każdą osobę z jego otoczenia. Tajna kamera rejestrowała wszystkich, którzy wchodzili do kurii na Miodowej, a potem oni byli inwigilowani. 

Wolny wewnętrznie

„To nie wystarczyło, by pogrążyć prymasa. Żył w taki sposób, że nie musiał niczego ukrywać” – wskazuje reżyser. Jak dodaje, kard. Wyszyński był wolny wewnętrznie, dlatego nie bał się ponownej izolacji czy nawet tortur, jak to miało miejsce np. w przypadku biskupa Baraniaka.

Świat, w którym żyjemy, przepełniony jest destrukcyjnym konsumpcjonizmem, dlatego potrzebujemy takich niedoścignionych wzorów jak kard. Wyszyński. Myślę, że jego przesłanie na dziś to nie skupiać się na sobie, ale żyć dla innych i być blisko ludzi mimo trudności, które nas otaczają. To także recepta na szczęście.

Michał Kondrat

W tytułową rolę wcielił się Sławomir Grzymkowski. Film jest debiutem fabularnym Kondrata. Jego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie. Premiera kinowa Proroka jest zaplanowana na wrzesień 2022 r. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Tags:
filmkard. Stefan Wyszyńskiprymas
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail