Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/09/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Pasażer, który nagle musiał stać się pilotem. Wierzy, że Bóg pomógł mu wylądować

Darren Harrison

Today | YouTube | Fair Use

Cerith Gardiner - 31.05.22

Darren Harrison wierzy, że to „ręka Boga” pomogła mu uratować życie swoje i pasażerów. Choć nigdy nie siedział za sterami samolotu, udało mu się bezpiecznie wylądować.

Darren Harrison znalazł się w głównych wydaniach informacji. To właśnie on – gdy pilot samolotu Cessna 208 nagle zasłabł – przejął stery i bezpiecznie wylądował. Jego zdecydowane, spokojne i pełne wiary działania doprowadziły do przejęcia kontroli nad samolotem (mimo braku doświadczenia w pilotażu) i do bezpiecznego lądowania.

la suite aprés cette publicité

W wywiadzie udzielonym NBC Today, pasażer, który zmienił się w pilota, podzielił się kilkoma kluczowymi kwestiami związanymi z misją ratunkową oraz tym, jak wielką rolę odegrał w niej Bóg.

la suite aprés cette publicité

Niemal cudowne uzdrowienie pilota

Harrison opisuje moment, w którym pilot siedział nieruchomo w fotelu, a on musiał spróbować skontaktować się z kontrolą ruchu lotniczego. Fakt, że pilot nie zmarł z powodu rozwarstwienia aorty – tj. niebezpiecznego rozerwania głównej tętnicy ciała – był „cudem”, jak zauważył Guthrie. Harrison określił to jako „najstraszniejszą część całej historii”.

la suite aprés cette publicité

Kardiolog z Palm Beach Gardens Medical Center, dr Nishant Patel, wyjaśnił, że szanse na przeżycie takiego rozwarstwienia są niewielkie: „Pięćdziesiąt procent pacjentów nie dotrze do szpitala, a następnie pięćdziesiąt procent pacjentów, którzy dotrą do szpitala, umrze w ciągu 24 godzin bez szybkiej diagnozy i leczenia”.

la suite aprés cette publicité

A pilot… został już wypisany ze szpitala po operacji ratującej życie.

Znalezienie spokoju w chaosie

Wygląda na to, że podczas całego zdarzenia działała jakaś siła wyższa, która pozwoliła Harrisonowi zachować spokój podczas tego przerażającego doświadczenia. Dziennikarka, która przeprowadzała z nim wywiad zdradziła, że Harrison powiedział jej, iż nie jest z natury spokojną osobą. To Biblia i studia biblijne pomogły mu odnaleźć spokój w życiu.

To właśnie jego opanowanie pomogło mu szczęśliwie wylądować. W ten sposób uratował życie nie tylko sobie, ale także pilotowi i innym współpasażerom.

la suite aprés cette publicité

„Przez cały czas byłem bardzo spokojny i opanowany, ponieważ wiedziałem, że to sytuacja, w której można stracić życie. Albo zrobisz to, co musisz zrobić, aby opanować sytuację, albo zginiesz” – opowiada bohater. „W głębi duszy wiedziałem, że nie umrę… To nie był mój dzień na umieranie. Wiedziałem, że uda mi się wylądować tym samolotem”.

la suite aprés cette publicité

Lądowanie bez skrzydeł

Na szczęście, mimo że zestaw słuchawkowy pilota był zniszczony i Harrison musiał polegać na innym (co tylko dodało dramatyzmu!), udało mu się połączyć z kontrolerem ruchu lotniczego, Bobbym Morganem.

Morgan pomógł Harrisonowi zorientować się w sytuacji i poprowadził go w kierunku lotniska w Palm Beach. Harrison, chociaż zbyt szybko zbliżał się do lądowiska, bez problemu wylądował. Trzeba dodać, że w samolocie nie działały też klapy skrzydeł… Być może to skrzydła jego anioła stróża pomogły mu bezpiecznie wylądować na ziemi.

Żona Harrisona, Britney, która jest w siódmym miesiącu ciąży z ich pierwszym dzieckiem, opowiedziała, jak bardzo się przeraziła, gdy numer jej męża pojawił się w jej telefonie wcześniej niż się spodziewała.

la suite aprés cette publicité

Na szczęście telefon miał na celu poinformowanie jej o tym, co się stało i że jej mąż jest bezpieczny.

Cały ten incydent okazał się wyczerpujący dla Harrisona. Chociaż wyjaśnił, że podczas zdarzenia jego tętno wynosiło 90, po wylądowaniu czuł, że wynosi „prawdopodobnie 160”. Mimo to, po nagłym wypadku, jego pierwszą myślą była modlitwa do Boga.

„To była najszczersza modlitwa, jaką kiedykolwiek w życiu odmówiłem (…) Była to modlitwa dziękczynna za bezpieczeństwo i wszystko, co się wydarzyło. Ale ostatnia część tej modlitwy, najbardziej gorliwa, była za pilota, bo wiedziałem, że pilnie potrzebuje pomocy”.

Jego modlitwy zostały wysłuchane, a pilot dziś ma się już dobrze.

Doświadczenie Bożej obecności

Guthrie zapytał przyszłego ojca, jak udało mu się pozostać tak skupionym i spokojnym. Harrison stwierdził po prostu: „Bóg”. I dodał: „ręka Boga była na tym samolocie”. To skłoniło Guthriego do powiedzenia „i na tobie”. „Tak, absolutnie. To jedyne wytłumaczenie tej sytuacji”.

I chociaż Harrison tego nie rozumie, wierzy, że istnieje boski plan, który pozwolił mu przeżyć to wydarzenie. Ma nadzieję, że jeszcze kiedyś dowie się, dlaczego właśnie tak się stało.

Tags:
cud
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail