Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

17 nowych księży z jednej diecezji. To najwięcej w Polsce

EN_01430802_0004.jpg

Lukasz Solski/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 30.05.22

„Nie możemy narzekać, że to pokolenie kapłańskie spotka się z trudnościami, odejściem ludzi od Kościoła, także młodych. Chrystus właśnie w takich obszarach działał, uzdrawiał, nawracał, okazywał miłość” – powiedział biskup tarnowski.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił święceń kapłańskich 17 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie (28 maja). To największa liczba kapłanów diecezjalnych wyświęconych w Polsce w tym roku. Uroczystości odbyły się w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Nowi księża diecezji tarnowskiej

– Od kapłańskiej modlitwy powinna rozpoczynać się praca duszpasterska. To modlitwa wypływa na jej skuteczność – mówił w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Gdy będziecie widzieć ludzką słabość, wchodzić w tysiące ludzkich dramatów, pamiętajcie, że waszą mocą jest modlitwa wstawiennicza za lud Boży, za każdego, który został powierzony waszej posłudze, za cały Kościół, za cały świat” – dodał.

„Nie traćcie poczucia bliskości z ludem Bożym, a także poczucia tego wszystkiego, czym żyją wierni świeccy. Kochajcie Kościół, który przez sakrament święceń kapłańskich jeszcze mocniej staje się dla was rodziną” – mówił.

Bp Andrzej Jeż podkreślił, że pasterska bliskość powinna kierować się również ku tym, którzy zagubili się w życiu, odeszli od wspólnoty Kościoła albo jeszcze w ogóle do niej nie weszli. Biskup prosił, żeby kapłani poszukiwali różnych dróg dotarcia do człowieka.

„Nie możemy narzekać, że to pokolenie kapłańskie spotka się z trudnościami, wyzwaniami, odejściem ludzi od Kościoła, także młodych. Chrystus właśnie w takich obszarach działał, uzdrawiał, nawracał, okazywał miłość. To dobre miejsca, żeby ewangelizować, żeby w pełni poczuć się kapłanem” – powiedział biskup tarnowski.

Młodzi księża mówią

Ks. Marcin Natonek, który tego dnia przyjął święcenia, powiedział KAI, że dziś potrzeba kapłana rozmodlonego, zjednoczonego z Bogiem, który jest blisko ludzi. „Świat jest taki pogubiony, że czasami wydaje się, że brakuje sensu w świecie, że ludzie nie mają nadziei. Nadzieję może im dać tylko Pan Bóg, a księża są tym ludźmi, którzy mogą pokazywać współczesnemu światu i człowiekowi jaki jest Bóg, mówić o Bogu i przybliżać im Jego tajemnicę” – dodał.

Nowi kapłani mają za sobą sześć lat formacji i nauki. Były też praktyki i staże. Ks. Filip Ciura był na stażu misyjnym w Republice Środkowoafrykańskiej. Nie wyklucza, że kiedyś mógłby pojechać na misje.

„Podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium i o byciu kapłanem po to, żeby Chrystusa nieść na cały świat. Jeśli będzie taka potrzeba, a biskup oczywiście zgodzi się na wyjazd, to chciałbym posługiwać w innym kraju, na innym kontynencie, tak żeby do każdego człowieka dotarła ta radosna wieść o Chrystusie” – dodaje.

Kleryk z Ukrainy

Razem na roku z nowymi kapłanami był kleryk – grekokatolik z Ukrainy. Po zakończeniu 6 lat formacji w tarnowskim seminarium pomaga on w domu formacyjnym WSD w Błoniu koło Tarnowa, gdzie mieszkają uchodźcy. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i gdzie greckokatolicki alumn przyjmie święcenia.

„Dużo skorzystaliśmy z jego świadectwa, [z poznawania] Kościoła, który jest naszym Kościołem, z którym się łączymy, ale też innych relacji tam zachodzących, obrzędów liturgicznych, których u nas nie ma, a także samych opowieści o życiu i funkcjonowaniu kapłana i – uwaga – jego rodziny” – powiedział ks. Dawid Basta.

Święcenia diakonatu

21 maja w Lubczy i Tylmanowej odbyły się święcenia diakonatu. To m.in. z tych parafii pochodzą nowi diakoni. Święcenia przyjęło 11 alumnów piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Diakoni ślubowali celibat, posłuszeństwo biskupowi oraz zobowiązali się do modlitwy brewiarzowej.

„Diakon to przede wszystkim sługa na wzór Chrystusa, ten, który ma służyć, ma być dla Boga, Kościoła, drugiego człowieka. Możemy coraz bardziej stawać się na wzór Chrystusa sługi. Diakon ma się wyróżniać otwartością i wiernością Bogu. To głoszenie Słowa Bożego, służenie przy ołtarzu i posługa miłości, bycie dla drugiego człowieka” – mówi nowy diakon Adrian Heretyk.

KAI/ks

Tags:
kapłaństwoksiądzpowołanie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail