Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Nie mogłaś przestać płakać… List do kobiety, dla której Dzień Matki jest trudny

CHURCH

Shutterstock

Theresa Civantos Barber - 26.05.22

Chciałabym móc być z Tobą w Twoim cierpieniu, trzymać Cię za rękę i być Twoją przyjaciółką. Ponieważ nie mogę, modlę się za Ciebie i za wszystkich takich jak Ty – którzy tęsknią za dziećmi.

Nie widziałam Cię, kiedy weszłam do kościoła.

Mój przedszkolak potrzebował skorzystać z toalety akurat wtedy, gdy moja rodzina wchodziła na mszę, więc wsunęłam się do naszej ławki z kilkuminutowym opóźnieniem.

Potem byłam zajęta usadzaniem dziecka i przekazywaniem go mężowi.

Było już dobrze po pierwszym czytaniu, gdy zauważyłam, że siedzisz na końcu naszej ławki.

Byłaś piękną, elegancko ubraną kobietą, mniej więcej w tym samym wieku co ja. Łza spływała po Twoim policzku.

Moje serce natychmiast się do Ciebie uśmiechnęło. Ale nie wiedziałem, co zrobić. Nie mogłem zacząć z Tobą rozmawiać w środku mszy świętej.

Wyjęłam więc z torby na pieluchy chusteczkę i podałam Ci ją.

Wziąłeś chusteczkę, spojrzałeś na mnie i wyszeptałaś: „Dziękuję”. Wydawało się, że może przez chwilę poczułaś się trochę lepiej.

Ale potem zaczęła się homilia. Ksiądz spędził całe 15 minut, mówiąc o pięknie macierzyństwa. O tym, jakim darem ono jest. I jak błogosławione są matki.

A im więcej mówił, tym mocniej płakałaś.

W tym momencie sama byłam prawie gotowa, aby zacząć płakać. Twój smutek był wyraźnie związany z tematem Dnia Matki.

Na koniec mszy świętej ksiądz poprosił wszystkie matki, aby wstały do specjalnego błogosławieństwa.

To było więcej, niż mogłaś znieść. Usiadłaś obok mnie i szlochałaś tak, jakby miało Ci pęknąć serce.

Czułam się zrozpaczona, żałując, że nie mogę zrobić lub powiedzieć czegoś, co mogłoby pomóc. Mogłam się tylko modlić, aby Bóg był z Tobą.

Po mszy św. nachyliłam się nad Tobą i wyszeptałam: „Nie wiem, co się dzieje, ale trzymaj się. Modlę się za ciebie”.

Odpowiedziałaś: „Dziękuję. W zeszłym tygodniu dowiedziałam się, że nigdy nie będę mogła mieć dzieci„.

„Bardzo mi przykro” – szepnęłam. Niewiele mogłam powiedzieć, aby wyrazić ten ból.

„Twoje dzieci są takie słodkie” – powiedziałaś, wskazując na czwórkę maluchów, które tłoczyły się za mną. „Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki”.

Potem odeszłaś, wciąż płacząc.

Nie mogę przestać o Tobie myśleć.

Być może tego dnia poszłaś na mszę, aby znaleźć pocieszenie w swoim smutku. Wydaje mi się to bardzo nie w porządku, że msza w Dzień Matki tak bardzo Cię zraniła…

Wiem, że ksiądz chciał dobrze, ale prawda jest taka, że żałuję, iż poprosił matki o wstanie do błogosławieństwa. Szkoda, że całą homilię poświęcił niesamowitości macierzyństwa.

To zrozumiałe, że chciał uczcić matki. Miał jak najlepsze intencje. Ale z pewnością są sposoby, aby to zrobić, nie krzywdząc wielu kobiet, które nie mogą mieć dzieci lub dla których Dzień Matki jest tak trudny.

Jakikolwiek honor, który chciał oddać mnie i innym matkom podczas mszy świętej, nie był wart bólu, jaki Ci to sprawiło.

Chciałabym móc być z Tobą w Twoim cierpieniu, trzymać Cię za rękę i być Twoją przyjaciółką. Ponieważ nie mogę, modlę się za Ciebie i za wszystkich takich jak Ty, którzy tęsknią za dziećmi.

Nigdy nie zapomnę spotkania z Tobą. I nie mogę oprzeć się nadziei, że moje myśli o naszym spotkaniu mogą zainspirować inne podejście do Dnia Matki.

Być może msza święta z okazji Dnia Matki mogłaby zawierać serdeczną modlitwę za osoby doświadczające niepłodności, które straciły dzieci lub które tęsknią za małżeństwem i macierzyństwem.

Być może specjalne błogosławieństwo mogłoby obejmować wszystkie kobiety, ponieważ wszystkie dzielimy powołanie do duchowego macierzyństwa.

I może moglibyśmy przestać prosić matki o wstawanie. Jest to niezręczne i bolesne dla wielu kobiet, które nie są matkami, a zamiast tego czują się tak, jakby były jedynymi kobietami w całym kościele, które siedzą.

Może parafie mogłyby oferować kwiaty na stoliku w przedsionku, aby kobiety mogły je zabrać przy wyjściu, jeśli chcą – pozostawiając im tę decyzję.

Prawdopodobnie już nigdy więcej Cię nie zobaczę, ponieważ spotkałyśmy się w podróży, w kościele daleko od mojego domu. Ale spotkanie z Tobą zmieniło moje życie.

Mam nadzieję i modlę się, że w jakiś sposób znajdziesz coś, co wypełni tę tęsknotę w Twoim sercu. Cokolwiek się stanie, modlę się, aby Bóg Cię pobłogosławił.

Tags:
macierzyństwo
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail