Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Duchowni-malarze, muzycy, poeci. Znaliście ich od tej strony?

skrzypce

Aleksandar Grozdanovski | Shutterstock

Jolanta Tokarczyk - 08.05.22

Niektórzy duchowni dali się poznać nie tylko jako wybitni kaznodzieje, ale też jako utalentowani artyści!

Antonio Vivaldi – kompozytor

Wiosną szczególnego znaczenia nabiera Wiosna z cyklu Cztery pory roku Antonia Vivaldiego. Niewiele osób wie, że ten XVII-wieczny skrzypek i kompozytor urodzony w Wenecji był księdzem. Nazywano go Il Prete Rosso, czyli „Rudy ksiądz”. Vivaldi był właściwie „skazany” na muzykę; ojciec był członkiem orkiestry w bazylice św. Marka i uczył syna gry na instrumencie. W wieku 25 lat Antonio otrzymał święcenia kapłańskie, a wkrótce potem wydał swoje pierwsze utwory muzyczne. Zmarł w Wiedniu w 1741 r.

Albert Chmielowski – malarz

Adam Bernard Hilary Chmielowski, znany jako Brat Albert, urodził się 1845 r. w Igołomi koło Krakowa w rodzinie wielodzietnej. Brał udział w powstaniu styczniowym, gdzie został ranny, skutkiem czego była amputacja nogi. Studia malarskie rozpoczął w Paryżu, kontynuował w Warszawie, Gandawie i Monachium. Gdy wrócił do kraju, malował przede wszystkim obrazy religijne.

Około 1876 r. namalował słynny obraz Ecce Homo. Wstąpił do jezuitów, jednak wkrótce opuścił nowicjat i wrócił do Krakowa, gdzie poświęcił się służbie bezdomnym. Kilka lat później przywdział habit jako Brat Albert i zapoczątkował nowy zakon braci albertynów i sióstr albertynek.

Karol Wojtyła / Jan Paweł II – poeta

Karol Józef Wojtyła urodził się w 1920 r. w Wadowicach. Studiował polonistykę i planował swoje życie związać z teatrem. Był aktorem Teatru Rapsodycznego, pisał wiersze zainspirowane Biblią, Kochanowskim, Słowackim i Norwidem. Publikował w „Tygodniku Powszechnym” pod pseudonimem Andrzej Jawień, Piotr Jasień, Stanisław Andrzej Gruda. Napisał poematy Pieśń o Bogu ukrytym oraz Pieśń o blasku wody i Kamieniołom oraz kilka dramatów, m.in. Hiob i Jeremiasz. Sztuka Brat naszego Boga powstała z inspiracji sylwetką św. Brata Alberta, a Przed sklepem jubilera jest „medytacją o sakramencie małżeństwa”. W 1999 r. nagrał płytę muzyczną Abbà Pater.

Jan Twardowski – poeta

Jan Jakub Twardowski urodził się w 1915 r. w Warszawie. Był nie tylko duchownym, ale też poetą uprawiającym gatunek liryki religijnej. Zdanie z jednego z jego wierszy: „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą” stało się symbolem miłości i wspomnienia bliskich, których już nie ma. Pisał o Bogu i zwykłych ludziach, często nawiązywał do piękna przyrody. Do najważniejszych dzieł należą: Znaki ufności, Niebieskie okulary, Który stwarzasz jagody, Nie przyszedłem pana nawracać. Zmarł w 2006 r.

Gregorio Allegri – muzyk

Ksiądz, który w latach 30. XVII wieku skomponował dla Kaplicy Sykstyńskiej jeden z najpopularniejszych utworów doby renesansu – Miserere mei, Deus, czyli Zmiłuj się nade mną, Boże. Wykonywano go tylko w Kaplicy Sykstyńskiej dwa razy w roku – w Wielką Środę i w Wielki Piątek. Utwór był pilnie strzeżony, a za skopiowanie nut groziła ekskomunika. Z zakazu wyłamał się 14-letni Mozart, który odwiedził Kaplicę Sykstyńską w czasie, kiedy wykonywano Miserere mei, Deus, a następnie ze słuchu skopiował wersję podobną do pierwotnej. Ówczesny papież Klemens XIV nie obłożył artysty ekskomuniką, ale dostrzegł geniusz muzyka i zaprosił go do Watykanu. Mozart szczycił się, że został papieskim rycerzem, a ojciec święty zdjął zakaz udostępniania utworu.

Ignacy Krasicki – poeta

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala przyszedł na świat w 1735 roku w Dubiecku. Był biskupem warmińskim, arcybiskupem gnieźnieńskim, poetą i prozaikiem. W 1795 r. został prymasem Polski.

Zaliczany do czołowych przedstawicieli polskiego oświecenia, pisał bajki i satyry, z których najbardziej znane są: Bajki i przypowieści, Atłas i kitaj, Chart i kotka. Ma też na koncie Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki, uznawane za pierwszą polską powieść. Przyjaźnił się z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim.

Wincenty Kadłubek

Duchowny i kronikarz dziejów Polski urodził się około 1150 r. Pełnił funkcję biskupa krakowskiego oraz kapelana Kazimierza Sprawiedliwego i Leszka Białego. W ostatnich latach życia związany z zakonem cystersów i miejscowością Jędrzejów.

Wincenty Kadłubek uznawany jest za pierwszego polskiego uczonego i pisarza. Zasłynął spisaniem Kronik i jako pierwszy określił państwo polskie mianem „Rzeczypospolita”.
Liczące cztery księgi Kroniki zostały spisane na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego i przedstawiają dzieje Polski od czasów pradawnych po rok 1202. W roku 1764 został ogłoszony błogosławionym.

Tags:
ksiądzsztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail