Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ranna 15-latka uratowała 4 osoby. Musiała usiąść za kółkiem

07.05-news-popr.png

Oleksander Szczerba

Karol Wojteczek - 07.05.22

Dziewczynka przejechała 30 km z przestrzelonymi nogami, wioząc do szpitala 4 poważniej ranne osoby. Historią podzielił się szef obw. ługańskiego Serhij Hajdaj.

„W Popasnej trafiliśmy pod ostrzał. Jechaliśmy samochodem i Rosjanie nas ostrzelali. Oprócz mnie w samochodzie było trzech mężczyzn i kobieta. Dwóch mężczyzn zostało rannych odłamkami, jeden bardzo poważnie. Musiałam usiąść za kierownicą i dojechać do Bachmutu [miasta na zachód od Popasnej – przyp. red.]” – opowiada w nagraniu 15-letnia Liza Czerniszenko.

„Tym mężczyznom była potrzebna pilna pomoc, aby nie stracili zbyt wiele krwi. Na całej drodze leżały miny, ułożone jak na szachownicy. Leżało też ciało kobiety. Potem skręciłam w prawo i ostrzelali nas jeszcze raz, dostałam w nogi. Nie mogłam już nic zrobić, samochód zgasł. Udało mi się go odpalić i odjechaliśmy, ale potem zgasł znowu. Okazało się, że jedna z kul trafiła w akumulator. Odjechałam tyle, ile mogłam. Trudno było mi prowadzić, odczuwałam duży ból” – kontynuuje dziewczynka.

Przewożone przez Lizę osoby oraz sama dziewczynka zostały ostatecznie ewakuowane przez ukraińskie wojsko, cała grupa przeżyła atak. Obecnie nastolatka przebywa na leczeniu we Lwowie. Jak przyznaje, prowadzić samochód nauczyła ją mama, jeszcze jako siedmiolatkę. Według ukraińskich mediów w rosyjskim ostrzale w okolicy Popasnej zginęła wczoraj m.in. trzyosobowa rodzina, próbująca ewakuować się ze strefy walk.

***

Według (znacząco niepełnych, jak się podkreśla) danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku rosyjskiej inwazji zginęło w Ukrainie 3309 cywili, a kolejnych 3493 zostało rannych. W liczbie tej zawiera się co najmniej 234 zabitych dzieci (stan na 6.05). Wyższe szacunki podaje jednak strona ukraińska, wedle której tylko w Mariupolu zginąć miało nawet 20 tys. mieszkańców.

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał rosyjską agresję na Ukrainę za nielegalną i zażądał jej natychmiastowego zakończenia. Na rozpatrzenie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym czeka oskarżenie o popełnianie przez Rosję zbrodni wojennych. Według stanu na 22 kwietnia, kraj ten podejrzewa się o dopuszczenie się 7836 takich przypadków od początku inwazji. Przedstawiciele Rosji nie stawili się do tej pory na wysłuchaniu stron przed Trybunałem.

Tags:
RosjaUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail