Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wiesz, co symbolizują kopuły w cerkwiach? Zobacz! [galeria]

Sobór Narodzenia Matki Bożej w Suzdalu, Rosja

Shutterstock

Sobór Narodzenia Matki Bożej w Suzdalu, Rosja

Anna Ashkova - 06.05.22

Kopuły są charakterystycznym elementem prawosławnej architektury sakralnej. Niektóre cerkwie wieńczą trzy kopuły, inne aż dziewięć i nie dzieje się to bez powodu.

Zwieńczeniem cerkwi są zazwyczaj kopuły: cebulaste, półokrągłe, stożkowate lub hełmiaste. Ich kształt i kolor nie są przypadkowe – mają konkretne znaczenie, podobnie jak ich liczba.

Ta związana jest niekiedy ze świętymi, których imię nosi dana cerkiew, natomiast nie ma związku z położeniem geograficznym budynku. Bez trudu można znaleźć cerkwie z jedną, trzeba lub pięcioma kopułami. Nie ma natomiast cerkwi o czterech, sześciu lub ośmiu kopułach, co najpewniej wynika z przyczyn architektonicznych lub symbolicznych. Przechodzi się od razu do dziewięciu, trzynastu, dwudziestu pięciu, a nawet trzydziestu trzech kopuł.

W poniższej galerii znajdziecie wyjaśnienie liczby kopuł w cerkwiach!

Tags:
Prawosławie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail