Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Abp Szewczuk opowiada: 14-latek oddał życie, ratując starszych sąsiadów

EN_01518976_1720.jpg

AP/Associated Press/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 05.05.22

„Dziś chcę przypomnieć jedno dramatyczne, ale heroiczne wydarzenie. 2 maja Odessa po raz kolejny została poddana atakowi rakietowemu. Tego dnia bohatersko zginął 14-letni chłopak, Wiaczesław Jałaszew” – relacjonuje zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

„Pan Bóg objawia nas światu jako wielki skarb, który jaśnieje Jego prawdą. W szczególności, kiedy cierpimy za prawdę, kiedy dajemy świadectwo o Chrystusie w cierpieniu Ukrainy” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w wideoorędziu w 70. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Brutalna wojna

Chrystus zmartwychwstał! Drodzy bracia i siostry w Chrystusie! Dziś jest środa, 4 maja 2022 r., a Ukraina już 70 dni cierpi z powodu brutalnej wojny, którą Rosja rozpętała przeciwko naszej ojczyźnie i naszemu narodowi.

Wczoraj całą Ukrainą wstrząsnęły wielkie i potężne ataki rakietowe. Tylko jednego wieczoru w kierunku Ukrainy wystrzelono 20 rakiet manewrujących. Ataki miały miejsce w ośmiu regionach Ukrainy. Można powiedzieć, że w ciągu jednego wieczoru w Ukrainę uderzono tyle samo rakiet, co na przykład w Syrii w ciągu 11 lat wojny.

Widzimy, że na naszych ziemiach rozgrywa się konfrontacja wojskowa o największej sile i intensywności od czasu zakończenia II wojny światowej.

Heroizm

Ale naród ukraiński daje bezprecedensowe przykłady heroizmu, broniąc swojej ojczyzny, broniąc swej ojczystej ziemi. Cały Donbas i południe Ukrainy znajdują się pod ostrzałem. Po raz kolejny Charków i Mikołajów zostały zbombardowane i ostrzelane.

Dzięki Bogu, udało nam się uratować kilkaset osób z Mariupola, z Azowstalu. Nasi obrońcy dzielnie trwają na swoich pozycjach, nie mogąc nawet ewakuować rannych, którzy powoli umierają z powodu odniesionych ran.

Naród ukraiński zadziwia świat swoim heroizmem, zapałem, miłością do Boga i ojczyzny.

Błogosławieństwo

Chciałbym dziś zastanowić się nad kolejnym błogosławieństwem, które jest bardzo głęboko związane z wszystkimi poprzednimi błogosławieństwami, a także z misją chrześcijan, zwłaszcza we współczesnym świecie. Chrystus mówi do swoich uczniów: „Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was”.

Widzimy, że jest to dar, dar życia wiecznego. Dar życia Chrystusa zmartwychwstałego, który otrzymaliśmy w chrzcie świętym i który musimy świadczyć i ukazywać światu. I za każdym razem, gdy jesteśmy atakowani, gdy nami pogardzają, oczerniają, prześladują, ten dar zaczyna świecić coraz bardziej dla całego świata.

Sposobność do składania świadectwa

Chrystus powiedział swoim uczniom: „Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa” (Łk 21,12-13).

Pan mówi: „Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić” (Łk 21,14-15). Czujemy, że tak się stało i dzieje w losie naszego narodu i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Powiedzieliśmy już, że wielka wojna wiąże się z wielkim fałszem. Ale Pan Bóg objawia nas światu jako wielki skarb jaśniejący Jego prawdą. Zwłaszcza wtedy, gdy cierpimy za prawdę, gdy w cierpieniu Ukrainy świadczymy o Chrystusie.

Uratował sąsiadów, ale sam zginął

Dziś chcę przypomnieć jedno dramatyczne, ale heroiczne wydarzenie. Dokładnie 2 maja nasza Odessa po raz kolejny została poddana atakowi rakietowemu. Tego dnia bohatersko zginął 14-letni chłopak, Wiaczesław Jałaszew.

Usłyszawszy syreny przeciwlotnicze, pobiegł do sąsiadów, osób starszych, aby ich ostrzec i pomóc im udać się do schronu przeciwlotniczego. Uratował ich, ale sam zginął. Jest to heroiczny czyn nastolatka, który oddał życie, ratując swoich starszych sąsiadów przed rosyjskimi rakietami w ukraińskiej Odessie. To kolejna karta heroicznego świadectwa, jakie naród ukraiński składa dziś całemu światu.

„Boże, daj nam siłę”

Niech Bóg błogosławi Ukrainę! Boże, daj nam siłę, byśmy świadczyli o Tobie we współczesnym świecie! Boże, niech nasze cierpienie, nawet oszczerstwa, jakie wylewa na nas wróg, dają nam sposobność do złożenia świadectwa o Tobie, naszym Bogu i Zbawicielu! Niech Bóg błogosławi lud heroiczny, zwłaszcza dzieci i młodzież, które oddają życie z miłości do bliźniego!

Boże, błogosław Ukrainę! Boże, daj nam siłę, byśmy mogli świadczyć o Tobie w dzisiejszym świecie! Boże, spraw, abyśmy przez nasze cierpienie i cierpliwość, nawet przez oszczerstwa, jakie wylewa na nas wróg, mieli sposobność do złożenia świadectwa o Tobie, naszym Bogu i Zbawicielu! Boże, błogosław bohaterskim ludziom, także tym dzieciom i nastolatkom, którzy oddają swoje życie z miłości do bliźniego!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

KAI/ks

Tags:
śmierćświadectwoUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail