Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Uncategorized
separateurCreated with Sketch.

Dlaczego na niektórych obrazach Matka Boża szyje albo haftuje? [GALERIA]

VIRGIN SEWING

Public domain

Maria Paola Daud - 03.05.22

Piękny obraz z Kwirynału ma głębokie znacznie teologiczne.

Na jednym z fresków zdobiących ściany Pałacu Kwirynalskiego można zobaczyć nietypową scenę – przedstawia ona Maryję, która szyje. Malowidło to należało zresztą do ulubionych obrazów papieża Pawła VI.

Pałac, wznoszący się na jednym z siedmiu rzymskich wzgórz – Kwirynale, od 1870 r. był oficjalną rezydencją króla Włoch, a od 1946 r. – prezydenta Republiki Włoskiej.

Powstał w 1573 r. na zamówienie papieża Grzegorza XIII jako Pałac Apostolski, zaś swoją świetność osiągnął za pontyfikatu Pawła V i odtąd był stałą rezydencją papieży. Mieszkało w nim 30 następców św. Piotra, od Grzegorza XIII po Piusa IX. Ten ostatni ściągnął do pracy w pałacu wielu wybitnych architektów i artystów, m.in. Guido Reniego, który wraz z innymi malarzami ozdobił kaplicę Zwiastowania. To tutaj, pośród innych fresków, znajduje się nietypowe malowidło przedstawiające Matką Bożą szyjącą.

Matka Boża szyjąca

Ta dość niezwykła scena przedstawia Najświętszą Maryję Pannę z igłą i nitką w dłoniach i z robótką ułożoną na poduszce spoczywającej na kolanach.

Towarzyszą jej dwa „zwiastujące anioły” umieszczone po obu stronach, zaś u góry dwa putta trzymające wstęgę z napisem „Dziewica pocznie i porodzi Syna” i „Ten, przez którego wypełni się pismo”.

Malowidło, które tak bardzo lubił Paweł VI, nie wszystkim kardynałom przypadło do gustu. Niektórzy byli zdania, że nie należy pokazywać Matki Bożej przy tak prozaicznej czynności jak szycie.

A przecież scena stanowi zapowiedź „wielkich tajemnic” Tej, która została wybrana przez Boga na Matkę Jego Syna i Matkę Kościoła – jest to scena poprzedzająca Zwiastowanie.

Według Złotej legendy przed zwiastowaniem Maryja umacniała swoją świętość, modląc się i szyjąc w towarzystwie aniołów. 

„Matka Boża szyjąca” z Kwirynału to jedno z najważniejszych malowideł przedstawiających tę scenę, ale nie jedyne, jak możecie zobaczyć, przeglądając poniższą galerię.

Prezent dla papieża Franciszka od prezydenta Mattarelli

16 grudnia 2021 r. prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella wraz z rodziną został przyjęty na audiencji u papieża Franciszka. Przy tej okazji podarował Papieżowi książkę Matka Boża szyjąca poświęconą właśnie dziełu Guido Reniego. Franciszek, który ma wielkie nabożeństwo do Matki Bożej, bardzo ucieszył się z prezentu.

Tags:
galeria zdjęćmalarstwoMaryja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail