Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Rosyjski Kościół Prawosławny pomaga okupantom w przymusowym wywożeniu Ukraińców

pexels-photo-11844458.jpeg

Photo by Алесь Усцінаў on <a href="https://www.pexels.com/photo/11844458/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Katolicka Agencja Informacyjna - 25.04.22

Sprawa wyszła na jaw po opublikowaniu mejli patriarchy Cyryla do duchowieństwa, ujawnionych przez hakerów z Anonymusa i platformę DDoSecrets.

Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) odgrywa jedną z kluczowych ról w deportacji i przesiedlaniu Ukraińców na terytorium państwa-agresora. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Slidstvo.info, na który powołuje się Reiligijno-Informacyjna Służba Ukrainy (RISU).

la suite aprés cette publicité

Udział Cerkwi w przesiedleniach

Przed przekroczeniem granicy rosyjskiej Ukraińcy poddawani są tzw. rozmowom „filtracyjnym”, czyli przesłuchaniom, po czym Rosjanie zabierają im dokumenty i telefony, i dalszy los wywożonych osób jest w większości nieznany.

la suite aprés cette publicité

Portal Slidstvo.info dowiedział się, że jedną z kluczowych ról w deportacji i przesiedlaniu Ukraińców odgrywa RKP. Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) wysyła informacje o deportowanych do poszczególnych parafii, a te decydują o ich przesiedleniu do cerkwi i klasztorów. RISU zamieściła dwie mapy ze szczegółowym wykazem obiektów sakralnych, w których mogą przebywać przymusowo deportowani Ukraińcy.

la suite aprés cette publicité

Ujawniona korespondencja

Slidstvo.info dowiedziało się o tym po przeczytaniu mejli patriarchy Cyryla do duchowieństwa, ujawnionych przez hakerów z Anonymusa i platformę DDoSecrets. E-mail, na którym zamieszczono tę korespondencję, nosi nazwę mchs@diaconia.ru. Wydaje się, że utworzono go specjalnie do kontaktów między rosyjskimi duchownymi a siłami bezpieczeństwa w czasie wojny na Ukrainie.

la suite aprés cette publicité

Od początku wojny, czyli od 24 lutego, MSN wysyła na adres poczty elektronicznej Synodalnego Wydziału Dobroczynności RKP raporty o zajętych obszarach „wroga” i deportowanych Ukraińcach. Codziennie aktualizuje te materiały, w tym, co ciekawe, liczby przymusowo wysiedlonych Ukraińców, trasy i terminy przerzutu ludzi z Ukrainy do Rosji.

Są to przede wszystkim informacje z tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej z podanymi rozkładami jazdy pociągów i autobusów, którymi przyjeżdżają wysiedlani Ukraińcy. Ale z relacji MSN wynika, że informacje te dotyczą nie tylko obu „republik ludowych”, ale także innych obywateli Ukrainy przybywających na terytorium Rosji.

Liczba Ukraińców wywożonych na wschód rośnie z każdym dniem. Przez cały okres wojny do Rosji przybyło prawie 490 tys. osób, w tym 100 tys. dzieci.

la suite aprés cette publicité

Przymusowe wywózki

Na początku marca przewodniczący Synodalnego Wydziału Działalności Charytatywnej RKP bp Pantelejmon i dyrektor Wydziału Obrony Cywilnej i Ochrony Ludności MSN gen. lejtnant Oleg Manuił omówili warunki współpracy, w tym „możliwości rozwoju pomocy humanitarnej dla uchodźców i poszkodowanej ludności cywilnej, a także współpracy z Kościołem”.

la suite aprés cette publicité

Propaganda rosyjska tłumaczy masowe wywózki Ukraińców z regionów wschodnich ich „własnym pragnieniem” znalezienia się w Rosji. Jednakże liczne wypowiedzi osób, którym udało się uciec z Mariupola dowodzą, że mieszkańcy miasta są przymusowo wywożeni do Rosji.

„Mamy świadectwa ludzi, którzy są przymusowo wywożeni z obozów filtracyjnych do Taganrogu lub Sarańska” – powiedziała ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denysowa. Zwróciła przy tym uwagę, że „przymusowe przesiedlanie dzieci i innych grup na terytorium, na którym toczy się konflikt zbrojny, jest przejawem ludobójstwa”.

Wymieniła też liczbę 600 tys. Ukraińców przymusowo wywiezionych do Rosji, dodając, że poprosiła Rosjan o spisy tych osób, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi na swoje pismo w tej sprawie.

la suite aprés cette publicité

„Działalność charytatywna”

Konwencja genewska zakazuje przymusowego indywidualnego lub masowego przesiedlania lub deportacji osób chronionych z terytorium okupowanego na terytorium państwa okupującego. Innymi słowy, przymusowe masowe wysiedlenia Ukraińców do Rosji muszą być rozpatrywane także przez sądy międzynarodowe.

Z korespondencji udostępnionej przez grupę Anonymus i platformę DDoSecrets, a także ze źródeł ogólnie dostępnych, wynika, że praktycznie w każdym regionie, do którego przywożeni są Ukraińcy, istnieje diecezja, która zajmuje się nimi. Dostarcza się im jedzenie i prowadzi „rozmowy duchowe”.

Według oficjalnej strony Patriarchatu Moskiewskiego w taką działalność „pomocową” są zaangażowane 52 diecezje RKP. Portal moskiewski wymienia 8 takich miejsc, w których do 21 kwietnia rozmieszczono uchodźców z Ukrainy. Natomiast serwis Slidstvo.info zebrał informacje o 11 tego rodzaju miejscach.

Nie wiadomo, co dzieje się z osobami osadzonymi w tych przytułkach, sierocińcach i klasztorach RKP, który ukrywa wiadomości o sposobach umieszczania przybyszów w swoich instytucjach, warunkach ich przetrzymywania, a tym bardziej o kamerach monitorujących przymusowo przesiedlone osoby.

Jednocześnie RKP rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, z której ma wynikać, że jest to działalność charytatywna.

tom, kg (KAI/RISU)/ks

Tags:
PrawosławieRosjaUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail