Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 27/09/2022 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Zmartwychwstanie jest dla tych, którzy żyją „tu i teraz” [komentarz do Ewangelii]

WEB 3 SUNFLOWERS

PIXABAY

Ks. Grzegorz Michalczyk - 24.04.22

Siedzieli posępni i przerażeni za zaryglowanymi drzwiami Wieczernika. Smutek po śmierci Mistrza potęgowały jeszcze obawy o ich własne życie. Przecież ci, którzy tak szybko i skutecznie doprowadzili do Jego śmierci, mogą wziąć się i za nich...

W tym akurat przestraszeni uczniowie mieli rację. Rzeczywiście będą prześladowani. Choć tamtego dnia w Wieczerniku zupełnie nie przewidzieli, jak radykalnie odmieni się wkrótce ich życie.

Prości rybacy głoszą Ewangelię

Kilkadziesiąt dni później dwaj z nich, aresztowani za głoszenie zmartwychwstałego Jezusa, staną przed arcykapłanami i starszyzną ludu. Piotr, pełen Ducha Świętego, powie wtedy wprost swoim prześladowcom:

Wiedzcie, wy i wszyscy Izraelici, ze stało się to w imię Jezusa Chrystusa, Nazarejczyka, którego wy ukrzyżowaliście. Bóg wskrzesił Go z martwych. (…) Tylko dzięki Niemu można być zbawionym!

Co musiało wydarzyć się w życiu prostych rybaków, że – nie bojąc się konsekwencji – gotowi są głosić Ewangelię religijnym przywódcom, których nienawiść przyczyniła się do zgładzenia Jezusa?

Zmartwychwstały panuje nad śmiercią

Spotkanie ze Zmartwychwstałym było dla nich na początku kompletnym szokiem. Rozbiło ich wizje, także te dotyczące rzeczywistości pośmiertnej. I to mimo, że widzieli wcześniej, jak Jezus wskrzesza zmarłych. Wiedzieli, że Nauczyciel ma moc panowania nad śmiercią – spotkali wskrzeszonych: córkę Jaira, młodego chłopaka z Nain i Łazarza z Betanii.  

Zmartwychwstanie Jezusa nie oznaczało jednak powrotu do poprzedniego życia. Jezus już nie umiera jak Łazarz i inni, których wskrzesił. Jego zmartwychwstanie to – jak mówił Benedykt XVI – „najdoskonalsza mutacja życia”, któremu śmierć już nie kładzie kresu.

Nie dziwmy się, że tego nie rozumieli. Że Tomasz chciał Go zobaczyć i dotknąć Jego ran, by przekonać się o prawdziwości Jego życia. Jezus uświadamia uczniom, że Jego zmartwychwstanie jest dla tych, którzy żyją tu i teraz”, jest dla nich. Przyszedł dzień, gdy sami mogli tego doświadczyć.

Duch Święty przeobraził uczniów

Ich życie zmieniło zstąpienie Ducha Parakleta. To właśnie Duch Święty, Duch zmartwychwstałego Pana, przeobraził ich wewnętrznie. Dzieje Apostolskie ze szczegółami opisują wydarzenia dnia Pięćdziesiątnicy, pierwsze głoszenie Dobrej Nowiny i nawrócenie tysięcy zgromadzonych.

W Ewangelii Jana jednak pierwsze zesłanie Ducha Świętego dokonuje się kameralnie, w Wieczerniku, wieczorem w dniu zmartwychwstania. To wtedy uczniowie po raz pierwszy spotkali zmartwychwstałego Jezusa. A On tchnął na nich, przekazując im swojego Ducha. Jakby chciał stworzyć ich na nowo…

Wkrótce uświadomią sobie, że są posłani, tak jak Jezus został posłany przez Ojca. Pójdą do świata, dzieląc się Jezusowym pokojem i niosąc odpuszczenie grzechów – owoc Bożego miłosierdzia. By także inni doświadczyli radości zbawienia.

Tags:
komentarz do Ewangeliizmartwychwstanie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail