Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Mickey Rourke: „Dostałem od Boga drugą szansę”. Historia nawrócenia aktora

Mickey Rourke

NurPhoto via AFP

Mickey Rourke odwiedza ateński Akropol przed zdjęciami do filmu Yeleny Popovic „Człowiek Boży” o prawosławnym świętym Greckiego Kościoła, Nektariosie z Eginy. Aktor wciela się tam w rolę sparaliżowanego mężczyzny.

José Ángel Barrueco - 24.04.22

Był oskarżany o oszustwa i przemoc, ćpał. Grał w skazanych na porażkę filmach. Odniósł porażkę jako bokser. Na skraju załamania odwiedził Lourdes. Odnalazł wiarę. Dziś mówi, że odmawia różaniec trzy razy dziennie. Można go zobaczyć w filmie „Man of God”.

W kwietniu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera Man of God. To film Yeleny Popovic o tematyce duchowej. Przedstawia biografię św. Nektariusza z Eginy, prawosławnego biskupa metropolity Pentapolis, zinterpretowaną na dużym ekranie przez Arisa Servetalisa.

Rourke: Dostałem od Boga drugą szansę

Zaprezentowany rok wcześniej w Grecji film odniósł wielki sukces. Jego twórczyni sądzi, że obraz może być źródłem inspiracji dla szerokiego grona widzów. W drugoplanowej roli sparaliżowanego mężczyzny oglądamy Mickey’ego Rourke’a. Legenda podaje, że ten człowiek leżał w szpitalu obok św. Nektariusza. Kiedy duchowny zmarł, paralityka przykryto jego płaszczem i został uzdrowiony.

W wywiadach podczas promocji filmu Rourke poruszał kwestię wiary i cudów. Mówił też o tym, jak bycie katolikiem ocaliło go od samobójstwa. Aktor nawrócił się wiele lat temu.

Już około 2008/2009 roku Rourke publicznie przyznawał, że dostał od Boga drugą szansę. W tym czasie święcił triumfy dzięki kreacjom w filmach Sin City: Miasto grzechu oraz w Zapaśniku, za którego otrzymał wiele nagród i był nominowany do Oskara.

Aktor twierdził, że psychiatra i ksiądz byli jego najlepszymi przyjaciółmi w najtrudniejszych momentach. Ubolewał nad tym, że gdy człowiek upada, znajdą się ludzie, którzy jeszcze go popchną, zamiast mu pomóc. On zaś upadał niezliczoną ilość razy. Na szczęście zawsze udawało mu się podnieść i zacząć od nowa.

Film „Man of God”: zobacz galerię!

Rourke: Odmawiam różaniec trzy razy dziennie  

Dziennikarze często pytali aktora o jego wiarę. W 1989 roku zagrał tytułową rolę w filmie Liliany Cavani Francesco. Obraz przedstawiał historię św. Franciszka z Asyżu. Aktorowi nadal bliskie są filmy portretujące życie świętych. Otwarcie przyznaje, że wierzy w cuda. To niecodzienne wyznanie jak na hollywoodzkiego gwiazdora.

Dla Rourke’a cudem jest to, że nie spędził 30 lat za kratkami za dawne ekscesy z narkotykami, alkoholem i przemocą. Kiedy był na skraju załamania i miał myśli samobójcze, kilka razy odwiedził Lourdes. Jego modlitwy zostały wysłuchane. 

Dziś ciało aktora przypomina mapę, na której zapisano szczegóły z jego życia: krzyże, tatuaże, blizny, ślady na twarzy po licznych złamaniach i operacjach plastycznych. Kiedyś kapłan imieniem Peter powiedział mu, że nie powinien zwracać się do Boga tylko wtedy, gdy wszystko dookoła się wali. Trzeba dbać o relację z Bogiem zanim zrobi się gorąco. Dziś Rourkeprzyznaje, że odmawia różaniec trzy razy dziennie. „Być może właśnie z tego powodu jeszcze tutaj jestem” – podsumowuje.

Wiele żyć Mickey’ego Rourke’a

Niewiele osób przechodzi tak diametralne zmiany, i to kilka razy w życiu, jak Rourke. Można powiedzieć, że aktor przeżył kilka żyć. Wiele twarzy, różne tożsamości.

Z początku przystojniak, który podbijał serca kobiet. Wcielał się w role niepokornych bohaterów w filmach: DinerŻar ciała, Rumble Fish czy Papież z Greenwich Village. Dał się poznać jako wybitny aktor w ambitnych produkcjach, jak Rok smoka, Harry Angel czy Ćma barowa. Stworzył ciekawe kreacje także w komercyjnych tytułach: 9 i pół tygodnia, Johnny Przystojniak czy Białe piaski. W latach 90., w najtragiczniejszym okresie w życiu, odniósł porażkę jako bokser. Był oskarżany o oszustwa i przemoc, wpadł w używki. Aktorsko też marnie – grał wyłącznie w skazanych na porażkę filmach.

W końcu odnalazł wiarę. Odsunął pokusę samobójstwa, zostawił narkotyki i alkohol. Znowu stworzył kilka świetnych kreacji w hollywoodzkich produkcjach. Jego wysiłki, by odradzać się i podnosić z upadków i błędów, mogą być przykładem dla tych, którzy w obliczu porażki mają ochotę się poddać.

Tags:
aktornawrócenie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail