Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Ołtarz wręcz świecił. Wszystkie oczy skupiały się na nim”. Niezwykłe odkrycie w bazylice Bożego Grobu.

15.04-Grob-Panski.jpg

Dave Herring / www.unsplash.com

Karol Wojteczek - 15.04.22

Niezwykłym odkryciem podzielili się w Wielką Środę archeologowie pracujący w jerozolimskiej bazylice Bożego Grobu. Na tyle umiejscowionej w korytarzu kamiennej płyty odnaleźli oni pozostałości średniowiecznego, bogato zdobionego ołtarza.

Przyciśnięta do ściany kamienna płyta znana była do tej pory jedynie z pozostawianego tu przez setki lat przez pielgrzymów graffiti. Gdy w trakcie niedawnej renowacji świątyni została ona odwrócona, oczom naukowców ukazał się niezwykły widok. Oto bowiem tył płyty okazał się być zdobiony drobinami szkła i drogocennego marmuru. Jak podejrzewają archeologowie, zapomniany kamień w średniowieczu mógł być frontem głównego ołtarza w bazylice.

Ten ołtarz wprost świecił. Jego wygląd był naprawdę niesamowity. Z pewnością stał on w szczycie bazyliki Grobu Świętego” – wyjaśnił w rozmowie z Reutersem Amit Re’em z Urzędu Starożytności Izraela. „Oczy wszystkich pielgrzymów musiały skupiać się na nim i sprawujących przy nim liturgię kapłanach” – dodał badacz.

Odnalezione na płycie zdobienia wykonane zostały techniką zwaną cosmatesque. Łączy ona w sobie naleciałości sztuki antycznej, bizantyjskiej oraz wczesnoislamskiej. Podobne ołtarze typowe są dla kościołów rzymskich z XII i XIII w. Izraelscy archeologowie podejrzewają, że odkryty ołtarz może być tym, którego poświęcenia w 1149 r. dokonać mieli krzyżowcy.

Po upadku Królestwa Jerozolimskiego ołtarz wykorzystywany był prawdopodobnie w liturgii Kościołów wschodnich. Po pożarze bazyliki, do którego doszło w 1808 r., uszkodzona płyta została „odłożona” i zapomniana na kolejne 200 lat.

„Praca ludzi sztuki i archeologów utwierdza w wierze nasz Kościół. Utwierdza nas w przekonaniu, że [ta] bazylika to miejsce, w którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus, i z którego wyszedł On zmartwychwstały” – skomentował odkrycie prawosławny arcybiskup Konstantyny Arystarch. Szczegółowe wyniki badań odnalezionego ołtarza mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku.

Tags:
archeologiaizraelJerozolimamiejsca święte
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail