Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 08/09/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

“Ołtarz wręcz świecił. Wszystkie oczy skupiały się na nim”. Niezwykłe odkrycie w bazylice Bożego Grobu.

15.04-Grob-Panski.jpg

Dave Herring / www.unsplash.com

Karol Wojteczek - 15.04.22

Niezwykłym odkryciem podzielili się w Wielką Środę archeologowie pracujący w jerozolimskiej bazylice Bożego Grobu. Na tyle umiejscowionej w korytarzu kamiennej płyty odnaleźli oni pozostałości średniowiecznego, bogato zdobionego ołtarza.
Pomóż Aletei trwać!
Chcemy nadal tworzyć dla Ciebie wartościowe treści
i docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich zakątków internetu.
Wesprzyj nas

Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne.
RAZEM na pewno DAMY RADĘ!

Przyciśnięta do ściany kamienna płyta znana była do tej pory jedynie z pozostawianego tu przez setki lat przez pielgrzymów graffiti. Gdy w trakcie niedawnej renowacji świątyni została ona odwrócona, oczom naukowców ukazał się niezwykły widok. Oto bowiem tył płyty okazał się być zdobiony drobinami szkła i drogocennego marmuru. Jak podejrzewają archeologowie, zapomniany kamień w średniowieczu mógł być frontem głównego ołtarza w bazylice.

Ten ołtarz wprost świecił. Jego wygląd był naprawdę niesamowity. Z pewnością stał on w szczycie bazyliki Grobu Świętego” – wyjaśnił w rozmowie z Reutersem Amit Re’em z Urzędu Starożytności Izraela. “Oczy wszystkich pielgrzymów musiały skupiać się na nim i sprawujących przy nim liturgię kapłanach” – dodał badacz.

Odnalezione na płycie zdobienia wykonane zostały techniką zwaną cosmatesque. Łączy ona w sobie naleciałości sztuki antycznej, bizantyjskiej oraz wczesnoislamskiej. Podobne ołtarze typowe są dla kościołów rzymskich z XII i XIII w. Izraelscy archeologowie podejrzewają, że odkryty ołtarz może być tym, którego poświęcenia w 1149 r. dokonać mieli krzyżowcy.

Po upadku Królestwa Jerozolimskiego ołtarz wykorzystywany był prawdopodobnie w liturgii Kościołów wschodnich. Po pożarze bazyliki, do którego doszło w 1808 r., uszkodzona płyta została “odłożona” i zapomniana na kolejne 200 lat.

“Praca ludzi sztuki i archeologów utwierdza w wierze nasz Kościół. Utwierdza nas w przekonaniu, że [ta] bazylika to miejsce, w którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus, i z którego wyszedł On zmartwychwstały” – skomentował odkrycie prawosławny arcybiskup Konstantyny Arystarch. Szczegółowe wyniki badań odnalezionego ołtarza mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku.

Tags:
archeologiaizraelJerozolimamiejsca święte
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail