Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 29/11/2022 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Zaledwie 1/3 amerykańskich katolików wierzy w obecność Chrystusa w Eucharystii. Co jeszcze pokazały badania?

14.04-Eucharystia.png

Ric Perezmont / www.cathopic.com

Karol Wojteczek - 14.04.22

Przed niespełna trzema laty media obiegła wiadomość o badaniach, wedle których amerykańscy katolicy w większości uznają obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie za czysto symboliczną. Statystyka ta stanowi jednak zaledwie niewielką część szerokiego projektu badawczego poświęconego świadomości religijnej Amerykanów.

Generalną konkluzją wspomnianego, przeprowadzonego przez instytut Pew Research Center badania było stwierdzenie, iż poziom wiedzy religijnej Amerykanów nt. chrześcijaństwa, choć dość przeciętny, wciąż jest znacząco wyższy niż w przypadku wiedzy nt. innych dużych religii. Wynik ten rzecz jasna nie dziwi w przypadku kraju, którego 67% mieszkańców deklaruje się jako chrześcijanie (w tym 25,4% jako ewangelicy i 20,8% jako katolicy).

Jezus symboliczny czy obecny w Eucharystii?

Z punktu widzenia dzisiejszej liturgii szczególnie interesująca rzecz jasna (i niepokojąca zarazem) jest wspomniana już część raportu poświęcona wierze amerykańskich katolików w transsubstancjację. Ponad 2/3 z nich (69%) uważa obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie za jedynie symboliczną. Co więcej, 22% wiernych wychodzi z tego założenia z pełną świadomością jego niezgodności z nauczaniem Kościoła. Ponad dwukrotnie więcej z nich jest zaś przekonanych o symbolicznym charakterze nauki Magisterium o przeistoczeniu.

Co ciekawe, badacze PWC wyodrębnili cztery główne czynniki różnicujące przekonania amerykańskich katolików w tej materii. Są nimi: wiek, wykształcenie, uczestnictwo w praktykach religijnych oraz… pochodzenie etniczne. Tak oto w realną obecność Chrystusa w Eucharystii zauważalnie rzadziej wierzą osoby wysoko wykształcone (26% wobec średniej na poziomie 31%), poniżej 40 r.ż. (26%) oraz pochodzenia latynoskiego (24%). Największe różnice widoczne są jednak oczywiście pomiędzy katolikami praktykującymi regularnie a niepraktykującymi (63% do 13%). Badanie przeprowadzone zostało na próbie 1835 ankietowanych ze Stanów Zjednoczonych deklarujących się jako katolicy.

Ile Amerykanie wiedzą nt. chrześcijaństwa?

Szczegółowe pytanie o wiarę w transsubstancjację miało jednak dla badania charakter szczególny i przeznaczony dla katolików. Z pytaniami o wiedzę nt. podstawowych faktów związanych z religią chrześcijańską (i innymi największymi) zmierzyć się musiał ogół ankietowanych Amerykanów (próba całkowita – 10 971 osób).

I tak też np. okazało się, że 19% mieszkańców Stanów Zjednoczonych nie jest w stanie poprawnie określić wydarzenia, które wspominamy w trakcie Niedzieli Wielkanocnej. Aż 44% z nich nie wie, kto wygłosił kazanie na górze, a 49% nie ma świadomości, w jakim mieście spędził większość życia Jezus Chrystus. 46% spośród ogółu Amerykanów nie zna nauki o czyśćcu, a aż 66% o przeistoczeniu.

Podobnych „wtop” nie brakowało również w pytaniach dot. Starego Testamentu. Przykładowo: 21% mieszkańców USA nie kojarzy, kim był Mojżesz, a aż 31% nie zna biblijnej postaci Abrahama. 42% jest zaś przekonanych, że tzw. „złota zasada” (wywodząca się z przykazania miłości) stanowi część Dekalogu.

Kto wie najwięcej o religiach?

Warto też przy tej okazji wspomnieć o generalnym poziomie wiedzy poszczególnych grup religijnych na temat własnej i innych religii. Bezapelacyjnie najlepiej w badaniu całościowym wypadli wyznawcy judaizmu, ze średnią poprawnych odpowiedzi wynoszącą 18,7/32 pytania. Nieco poniżej średniej ogólnej (wynoszącej 14,2) uplasowali się amerykańscy katolicy z wynikiem 14 prawidłowych odpowiedzi na 32 możliwe. Zdecydowanie najgorzej wypadli zaś wierni tzw. Czarnych Kościołów, tj. protestanckich denominacji afroamerykańskich (9,7/32).

Wyniki te skorelowane są rzecz jasna częściowo również z poziomem wykształcenia, pochodzeniem etnicznym, płcią, stanem cywilnym, wiekiem, poglądami politycznymi i przede wszystkim religijnością w poszczególnych grupach badanych. Statystycznie najlepiej (również w kontekście wiedzy o wyznaniach innych niż własne) wypadali bowiem w teście starsi, biali, praktykujący, żonaci mężczyźni, wykształceni i o poglądach republikańskich (oczywiście w dużym uproszczeniu). Nieznacznie lepsze wyniki osiągali także mieszkańcy stanów północnych względem południa kraju.

Z wynikami zrealizowanego przez Pew Research Center projektu badawczego warto zapoznać się w całości (można to zrobić tutaj). Dostarczają one ciekawych wniosków również m.in. na temat poziomu i zakresu kształcenia w szkołach religijnych różnych wyznań, częstotliwości utrzymywania przez ich wiernych kontaktów z wyznawcami innych religii, międzyreligijnego postrzegania i stereotypów czy zmian w amerykańskiej religijności w wymiarze międzypokoleniowym.

Tags:
mszareligiaUSAwiara
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail