Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 06/10/2022 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Wyniki są obiecujące”. Watykański szpital rusza z nowatorską terapią dziecięcych nowotworów

14.04-Bambino-Gesu.png

National Cancer Institute / www.unsplash.com

Karol Wojteczek - 14.04.22

Watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus ogłosił opracowanie nowatorskiej terapii nieoperacyjnych guzów mózgu u dzieci.

Nowo opracowana metoda obejmuje kombinację terapii genowej i lekowej. Wykonane dotychczas badania laboratoryjne sugerują jej skuteczność w hamowaniu wzrostu glejaków – rodzaju nowotworuatakującego zwykle mózg lub kręgosłup.

„Nowa strategia dała obiecujące wyniki przedkliniczne. Może ona stanowić pierwszy krok w skutecznym leczeniu części pacjentów cierpiących na tę straszną postać raka” – wyjaśnił na łamach „Corierre della Sera” lek. Franco Locatelli, kierownik Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej watykańskiego szpitala oraz prezes Wyższej Rady Zdrowia Włoch.

Badacze z watykańskiej placówki jako pierwsi zdecydowali się wykorzystać w walce z glejakiem eksperymentalny lek linsitinib. Okazał się on być skuteczny, szczególnie zaś w połączeniu z terapią genową. Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania dla sprawdzenia, jak na tego rodzaju leczenie reagować będzie ludzki układ odpornościowy.

Klinika Bambino Gesù (Dzieciątka Jezus) jest najstarszym szpitalem dziecięcym we Włoszech. Założyła go w 1869 r. księżna Arabella de Fitz-James Salviati. W 1924 roku placówka została podarowana Stolicy Apostolskiej. Wraz ze swoim instytutem badawczym zaliczana jest obecnie do czołowych klinik pediatrycznych w Europie.

Tags:
dziecimedycynanowotwór
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail