Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Sokalu: „Ruska Częstochowa” i obraz cudami słynący

Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Sokalu

Fot. Temporary1900 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 | Fot. bernardyni.ofm.pl, Domena publiczna

Łukasz Kobeszko - 14.04.22

„Matko w Sokalu z cudów słynąca, do Ciebie płynie prośba gorąca. Ty wiesz najlepiej, co dziecko boli, pociesz nas, ulżyj w naszej niedoli!” – modlimy się dziś za wstawiennictwem Maryi o szybki koniec wojny.

Wielkopostna pielgrzymka przez Ukrainę

W tych tragicznych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę chcemy być bliżej tych, którzy doświadczają niewyobrażalnych cierpień. Dlatego proponujemy Wam wielkopostną pielgrzymkę przez Ukrainę.

Przez cały Wielki Post będziemy duchowo odwiedzać kolejne święte miejsca tego kraju: sanktuaria, cerkwie, kościoły, kaplice i znane miejsca kultu – chcemy być wszędzie tam, gdzie pielgrzymują i modlą się nasze siostry i nasi bracia z Ukrainy. W ten sposób chcemy w duchowy sposób wziąć trochę ich ciężarów na swoje barki oraz jednoczyć się w chrześcijańskiej modlitwie.

Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Sokalu

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. W 44 dniu wielkopostnej peregrynacji po Ukrainie kierujemy się w stronę Sokala, leżącego w dobrze poznanym nam już w tej pielgrzymce obwodzie lwowskim.

Losy tamtejszego kościoła i sanktuarium – opuszczonego i odgrodzonego od gości po tragicznym pożarze z 2012 roku, a wcześniej zamkniętego w czasach istnienia ZSRR – korespondują z uczuciem smutku i osamotnienia, którego wraz z Chrystusem doświadczamy wielkoczwartkowej nocy podczas czuwania w Ogrójcu i zamknięcia w ciemnicy.

Przez wieki jednak sanktuarium w Sokalu nazywano „ruską Częstochową”. Pierwszy klasztor ojców bernardynów, szczególnie aktywnych na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, powstał tam w XVII wieku. Porównanie Sokala do Jasnej Góry nie było tylko przenośnią – był tam czczony wizerunek Matki Bożej namalowany przez litewskiego twórcę Jakuba Wężyka, ewidentnie wzorowany na ikonie Bogurodzicy z Częstochowy.

Pierwszy cud Matki Bożej Sokalskiej miał miejsce, gdy jeszcze w miasteczku nie było zbudowanej świątyni, a obraz, pierwotnie znajdujący się w kościele bernardynów w Zabużu, przechowywano w Sokalu w niewielkiej lepiance. Książę Stanisław Radziwiłł przywiózł tam swoją ciężko chorą na płuca córkę Elżbietę, której nie był w stanie pomóc żaden lekarz. Po modlitwie Elżbieta została całkowicie uzdrowiona.

Przez wieki w Sokalu notowano liczne cuda – uzdrowienia, wybawienia z beznadziejnych sytuacji i wiele nawróceń. W 1724 roku biskup lwowski Jan Skarbek, po uzyskaniu zgody papieża, koronował wizerunek Matki Bożej.

Przez kilka lat po II wojnie światowej Sokal znajdował się w granicach Polski, jednakże w wyniku umowy o korekcie granicy pomiędzy PRL a ZSRR w 1951 roku, klasztor w Sokalu znalazł się już na terytorium Ukraińskiej SRR. Repatriowani stamtąd Polacy zdołali uratować cudowny obraz, który na kilkadziesiąt lat znalazł się w krakowskim kościele bernardynów.

W 2001 roku obraz umieszczono w nowym sanktuarium w Hrubieszowie, już po polskiej stronie granicy. W Sokalu świątyni ponownie nie otwarto, a do czasu tragicznego pożaru znajdowało się tam więzienie.

Modlitwa do MB Sokalskiej

Matko, co każdej pilnujesz strzechy,
i w serca nasze wlewasz pociechy.
Twe dzieci żebrzą Ciebie ze łzami,
Panno Sokalska, módl się za nami.

Przed Twym obrazem przez całe wieki,
dawałaś biednym znaki opieki.
Okaż i dzisiaj matczyne serce,
pociesz nas w smutku i poniewierce.

Matko w Sokalu z cudów słynąca,
do Ciebie płynie prośba gorąca.
Ty wiesz najlepiej, co dziecko boli,
pociesz nas, ulżyj w naszej niedoli!

(za: hector-lv.livejournal.com)

Tags:
ciekawe kościołyMaryjamodlitwaUkraina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail