Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Rodziny z Ukrainy i Rosji wspólnie poniosą krzyż podczas watykańskiej drogi krzyżowej

am041919-pope-via-crucis-colosseum-antoine-mekary-aleteia-am_4383-1.jpg

Katolicka Agencja Informacyjna - 11.04.22

Zarówno przygotowanie rozważań, jak i niesienie krzyża podczas nabożeństwa wielkopiątkowej drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum, Stolica Apostolska powierzyła w tym roku rodzinom. Przy XIII stacji krzyż będą niosły wspólnie rodzina ukraińska i rosyjska.

Rodziny zaproszone do niesienia krzyża w procesji pomiędzy poszczególnymi stacjami podczas tegorocznej drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum reprezentują różne środowiska i wyzwania związane z życiem rodzinnym. Są wśród nich m.in. rodzina migrantów, rodzina, która utraciła dziecko, młodzi małżonkowie, małżeństwo dziadków, rodzina adopcyjna i wdowa z dziećmi. Szczególną wymowę zyska jednak scena spod XIII stacji: pod krzyżem staną wspólnie rodziny ukraińska i rosyjska.

Treść medytacji przy kolejnych stacjach nawiązywać będzie do doświadczeń bliskich każdej z rodzin. Medytacja przy XIII stacji dotyczyć więc będzie doświadczenia wojny, przeżywanego z punktu widzenia rodziny ukraińskiej. Jak usłyszymy w rozważaniach, Ukraina to kraj, który „stał się spowity ciemnością, niczym Golgota„.

Sam pomysł powierzenia rodzinom przygotowania wielkopiątkowego nabożeństwa nawiązuje do ogłoszonego przez Ojca Świętego Roku Rodziny „Amoris Laetitia”. Ogłoszono go z okazji 5. rocznicy opublikowania adhortacji pod tym samym tytułem. Obchody Roku zakończą się podczas tegorocznego Światowego Spotkania Rodzin.

Nabożeństwo drogi krzyżowej, któremu przewodniczy Ojciec Święty, powraca do rzymskiego Koloseum po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19. Wierni będą mogli w nim uczestniczyć bez konieczności posiadania specjalnych darmowych wejściówek.

Źródło: azr/KAI

Tags:
Droga krzyżowarodzinaRosjaUkrainaWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail