Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 24/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Nożem, pięścią, petardami. Fala ataków na księży w Rzymie

prete aggredito a roma

Facebook | Salesiani Cooperatori Conegliano

Don Guido, il sacerdote salesiano aggredito a Roma.

Gelsomino del Guercio - 11.04.22

W ciągu ostatnich kilku tygodni w Wiecznym Mieście doszło już do trzech przypadków ataków na osoby duchowne.

Najnowszy przypadek agresji wobec kapłana miał miejsce 4 kwietnia w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Via Marsala. W trakcie mszy św. do świątyni weszła trójka bezdomnych, którzy zaczęli krzyczeć i zaczepiać uczestniczących w nabożeństwie wiernych; w pewnym momencie wdarli się również na ołtarz.

Należąca do grupy agresorów 53-letnia Somalijka podeszła do sprawującego sakrament pokuty ks. Guido Novelli, po czym uderzyła go w twarz. Cała trójka napastników została zatrzymana przez policję na miejscu zdarzenia. Wobec przebywającej we Włoszech nielegalnie kobiety wszczęto procedurę wydalenia z kraju.

Z nożem na staruszka i dilerzy z petardami

Jeszcze brutalniejszy przebieg miał atak z 15 lutego br. Niezidentyfikowany napastnik włamał się wówczas do rzymskiego Domu Generalnego Towarzystwa św. Pawła (paulistów). Przyłapany przez 89-letniego zakonnika przestępca zadał mu cios nożem, w wyniku którego duchowny odniósł głęboką ranę ręki. Włamywaczowi udało się uciec z miejsca zdarzenia, zabrawszy odnalezione w nim kosztowności.

5 marca na ulicach Rzymu zaatakowany został również znany z antynarkotykowych wystąpień ks. Antonio Coluccia. Ewangelizującego na zasadach streetworkingu duchownego obrzucono papierowymi „bombami” hukowymi i petardami.

Zdarzenie może mieć związek ze zorganizowanym kilka dni wcześniej przez kapłana marszem przeciwko przemocy i przestępczości. Ks. Coluccia zainicjował wówczas modlitewną procesję w intencji brutalnie zaatakowanego mieszkańca dzielnicy Laurentino.

Tags:
ksiądzprzemocprześladowaniaRzymWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail