Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Modlitwa o pokój i rozważania Wojciecha Modesta Amaro. Już za tydzień Centralna Droga Krzyżowa

08.04-Droga-Krzyzowa.png

fot. Wojciech Łączyński / Archidiecezja warszawska

Karol Wojteczek - Archidiecezja warszawska - 08.04.22

W Wielki Piątek, 15 kwietnia, ulicami Warszawy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa w intencji pokoju w Ukrainie. W modlitwie wezmą udział katolicy obrządków rzymskiego i greckiego.

Drogę poprowadzą wspólnie rzymskokatolicki metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. „Zapraszam wszystkich! Centralna Droga Krzyżowa będzie modlitwą o pokój i za cierpiącą Ukrainę” – podkreślił kard. Nycz. Swoje zaproszenie skierował on także do Ukraińców, których w Warszawie mieszka obecnie ok. 400 tysięcy.

Duchowny wyraził również nadzieję, że droga stanie się okazją do refleksji nad myślą św. Jana Pawła II. W 1979 r. w Gnieźnie mówił on o „dwóch płucach” Europy, na którą składają się wielkie tradycje Zachodu i Wschodu. „Jeżeli jedno płuco jest chore i krwawi, a tak jest dzisiaj, to cały organizm jest co najmniej osłabiony” – zaznaczył warszawski metropolita.

Poszczególnym stacjom Centralnej Drogi Krzyżowej towarzyszyć będą rozważania przygotowane przez Wojciecha Modesta Amaro oraz jego żonę Agnieszkę. Ich tematyka oscylować będzie wokół miłosierdzia Bożego oraz wojny w Ukrainie. Na każdej ze stacji do niosących krzyż dołączy również jedna z osób z państwa naszych wschodnich sąsiadów. Podczas nabożeństwa śpiewane będą pieśni zarówno po polsku, jak i w języku ukraińskim.

Boże miłosierdzie jest odpowiedzią na nasze bolączki, jak i na zło” – podkreśla ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, spod którego wyruszy Centralna Droga Krzyżowa. Jej początek zaplanowany jest na godz. 20.00. Trasa drogi prowadzić będzie przez ul. Miodową, Senatorską, pl. Teatralny, ul. Wierzbową, pl. Piłsudskiego, ul. Królewską i Krakowskie Przedmieście z powrotem do kościoła św. Anny. Na zakończenie nabożeństwa słowo do jego uczestników wygłosi kard. Kazimierz Nycz.

Centralna Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy już po raz 26. W tym roku powróci ona po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19.

Źródło: archwwa.pl

Tags:
Droga krzyżowakard. Kazimierz NyczpokójUkrainaWarszawa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail