Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 27/09/2022 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Zmagasz się z postanowieniami wielkopostnymi? Kilka wskazówek

CRAVE

4 PM production | Shutterstock

Cerith Gardiner - 04.04.22

Jeśli zdecydowałeś się na ograniczenie czasu przed ekranem albo rezygnację ze słodyczy – 40 dni to naprawdę długi okres. Jak wytrwać?

Kiedy rozpoczyna się Wielki Post, pojawia się w nas pewien entuzjazm. Czujemy, że chcemy zrobić coś znaczącego. Jednak zdarza się, że wszystkie te dobre intencje zaczynają słabnąć wraz z upływem tygodni, a rzeczywistość i stresy życia codziennego biorą górę.

W obliczu niepewności i niepokoju związanego z sytuacją na świecie wydaje się, że tym trudniej jest nie ulec pokusie i nie sięgnąć do słoika z ciastkami. Ale wytrzymajmy, damy radę! Do Zmartwychwstania Chrystusa pozostały dwa tygodnie i pomyślmy tylko, jaką satysfakcję sprawi nam świadomość, że wytrwaliśmy przez te 40 długich dni!

Wiem, że łatwiej powiedzieć niż zrobić (z tęsknotą patrzę na puszkę wypełnioną czekoladą i ciasteczkami), ale jest kilka przydatnych sposobów na to, by trzymać się swoich zobowiązań.

1UTRUDNIJ DOSTĘP

Cóż, muszę pójść za własną radą i schować swoją puszkę ze słodyczami. Jeśli rezygnujesz z jakiejś przekąski lub napoju, umieść to, co zostało, w trudno dostępnym miejscu. Jeśli sprawy przybiorą drastyczny obrót, możesz je zamknąć i poprosić kogoś o schowanie klucza.

Jeśli chcesz ograniczyć czas spędzany przed ekranem, spróbuj schować telefon lub laptop do szuflady, aby nie kusiło cię zaglądanie do nich co kilka minut.

2ZAINSPIRUJ SIĘ JEZUSEM

Obok przedmiotów, które wzbudzają pokusę, możesz umieścić wizerunek Jezusa lub krucyfiks, aby mieć fizyczne przypomnienie o tym, dlaczego podejmujesz ten wysiłek.

3Podziel się

Jeśli ktoś z twoich życzliwych przyjaciół podaruje ci coś, z czego zrezygnowałeś, zrób sobie przyjemność, ofiarowując to komuś innemu. Na przykład jeśli dostałeś pudełko czekoladek, możesz je podarować nauczycielowi w szkole dziecka lub przekazać do placówki dla seniorów.

4Mów głośno

Jeśli trudno ci się trzymać swoich zasad, upewnij się, że twoi bliscy o tym wiedzą. Mój najstarszy syn niechcący wrócił do domu z puszką Coli Zero, wiedząc, jak bardzo ją lubię. Głupio, że nie powiedziałam mu, że rezygnuję z niej na Wielki Post, więc przez kilka krótkich chwil, zanim ją oddałam, musiałam patrzeć na mój ulubiony napój.

Kiedy powiesz przyjaciołom i rodzinie, że rezygnujesz z czegoś, co jest dla ciebie ważne, możesz otrzymać od nich otuchę. W roli grupy wsparcia świetnie sprawdzają się dzieci. Choć, trzeba przyznać, są też najsurowszymi krytykami. Moje dzieci bardzo by się na mnie zawiodły, gdybym pękła i otworzyła puszkę Coli Zero, a moim zadaniem jest dawanie przykładu powściągliwości.

5WYBIERZ INNĄ PERSPEKTYWĘ

Zamiast myśleć o tym, z czego rezygnujesz, pomyśl raczej o tym, co zyskujesz. Niezależnie od tego, czy jest to zdrowsza dieta, czy lepsze zrozumienie siły pokusy, wykorzystaj tę okazję, by potraktować całe 40 dni jako piękną duchową podróż, która jeszcze bardziej zbliży cię do Boga.

6SZUKAJ POMOCY Z GÓRY

Jezus stanął w obliczu pokusy ze strony diabła, a jednak oparł się jej, kierując się Słowem Bożym. Polegaj na Nim, szukając inspiracji, i za Jego przykładem ofiaruj swoje chwilowe cierpienia Bogu, naszemu Ojcu.

Tags:
postanowieniaWielkanocwielki post
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail